Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Promują śląską godkę

17-04-2024, 15:51 Joanna Oreł

Po raz XIX w szkole Podstawowej nr 22 im. J. S. Dworaka w Nowym Bytomiu odbył się konkurs pod hasłem „Ślonzoki niy gynsi”. Jego celem od lat jest popularyzowanie śląskiej godki, kultywowanie tradycji regionalnych oraz umożliwienie uczniom, aby zaprezentowali swoje talenty.

W tym roku do rywalizacji stanęło 35 uczestników, w tym 12 ze szkół średnich (była to 3. edycja, w której brały udział szkoły ponadpodstawowe). Oprócz uczniów z rudzkich szkół przed jurorami, innymi uczestnikami oraz publicznością zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych i średnich z Piekar Śląskich, Gliwic, Chorzowa i Ziemięcic. Uczestnicy wykonywali autorskie utwory, przygotowane z nauczycielami czy rodziną, bądź teksty znanych i lubianych na Górnym Śląsku autorów.

– Co roku zapraszamy gościa specjalnego, który godo i promuje śląskość. Nasz gość ocenia występy uczestników jako przewodniczący jury i daje wskazówki do dalszej pracy. W tym roku nasze zaproszenie przyjęła Izolda Czmok-Nowak, dziennikarka TVP3 Katowice, która prowadzi program „Dej pozór. Szoł tok Izoldy Czmok” – mówi Damian Pajonk, dyrektor SP nr 22.

Ponadto w jury zasiadali: Bronisława Porembska i Karolina Sosna – aktorki amatorskiego Teatru Naumionego z Ornontowic oraz Halina Brzozoń i Mirosław Szczepaniak ze stowarzyszenia Festelno Czelodka.

Nagrodę główną Grand Prix (statuetka św. Barbary) otrzymał uczeń Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich, Dominik Fifer. Wśród szkół podstawowych 1. miejsce zajął Tomasz Finkbeiner z MSP nr 2 w Piekarach Śląskich, 2. miejsce – zespół Antonina Kudlak i Aleksandra Bąk z SP nr 30 w Rudzie Śląskiej, a trzecie miejsce na podium wywalczył zespół z SP nr 22 w Rudzie Śląskiej w składzie: Antonina Reda, Julia Ciesielska, Zofia Idkowiak, Hanna Jędraszak, Piotr Zasada, Leon Aleksandrowicz, Michał Lulek i Igor Habraszka. Jeżeli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, to zwyciężył Wojciech Miliczek z III LO w Rudzie Śląskiej, 2. miejsce ex aequo zajęły Patrycja Trubic z III LO w Chorzowie oraz Alicja Kresowska z III LO w Rudzie Śląskiej, a trzecie Paweł Zieliński z II LO w Rudzie Śląskiej. Przyznano również wyróżnienie dla zespołu z II LO w Rudzie Śląskiej w składzie: Karolina Konieczny, Katarzyna Pyka, Dominika Wojenek, Natalia Walach oraz Marcel Izydorczyk. Od pierwszej edycji konkursu swoją nagrodę wręcza Jakub Wyciślik. W tym roku przypadła ona w udziale Kamilowi Stychowi z SP nr 30 w Rudzie Śląskiej.


Komentarze