Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Profilaktyka przez integrację

16-06-2018, 12:05 Joanna Oreł

Radość ze spotkania, rozwijanie pasji oraz pokazanie młodym ludziom aktywnych alternatyw spędzania wolnego czasu – takie m.in. cele przysłaniają Świetlandii, która w tym roku odbyła się już po raz 16. Podopieczni świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych z Rudy Śląskiej spotkali się w sobotę (16.06) na Burloch Arenie.

Co roku zmienia się organizator pikniku, a tym razem było to Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza. – Naszym celem jest pokazanie dzieciom różnych form spędzania czasu wolnego oraz alternatyw do wszelkiego rodzaju używek. Staramy się z dziećmi pracować nad profilaktyką uzależnień behawioralnych i taki był główny temat Świetlandii. Chcemy przekonywać naszych podopiecznych, żeby nie byli tak mocno w sieci, tylko ze sobą w rzeczywistości i doświadczali wielu fajnych rzeczy, nie wirtualnie, tylko naprawdę – mówiła Ewa Burek, członek zarządu Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza.

Dlatego też w tym roku zorganizowano konkurs na najlepsze hasło profilaktyczne. Wygrała Placówka Wsparcia Dziennego w Rudzie Śląskiej – Świetlica Socjoterapeutyczna w Rudzie, która w nagrodę otrzymała 1000 zł do wykorzystania na alternatywne formy spędzania czasu. Ponadto w trakcie Świetlandii dla dzieci przygotowano warsztaty ogólnorozwojowe m.in. malowania koszulek, czy kubków, hip-hop-u, tańca nowoczesnego oraz samoobrony. W sumie w pikniku uczestniczyło ok. 400 dzieci i młodzieży. Dodajmy, że podczas tegorocznej Świetlandii ogłoszono, że przyszłoroczną zorganizuje Ośrodek św. Elżbiety Caritas Archidiecezji Katowickiej.


Komentarze