Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Poznaj miasto z „Rudzką mAPPką”

08-10-2020, 11:29 Joanna Oreł

Zdjęcia Rudy Śląskiej sprzed lat, ciekawostki etnograficzne i historyczne, legendy miejskie oraz znane postacie, a także propozycje spacerowych tras po najciekawszych zakątkach każdej z dzielnic. To wszystko możemy poznać dzięki „Rudzkiej mAPPca”, czyli aplikacji, która powstała z inicjatywy Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. 

- Aplikacja przedstawia informacje o najważniejszych zabytkach, miejscach historycznych i obiektach przemysłowych, nawet tych już nieistniejących w Rudzie Śląskiej. Prezentuje także znane rudzkie postacie oraz znamienite rody, które wywarły ogromny wpływ na rozwój miasta – podkreśla Krzysztof Gołąb, dyrektor rudzkiego muzeum. – Na tym jednak nie koniec. Znajdziemy w niej również wiele informacji, ciekawostek etnograficznych i historycznych, legend, a także propozycje spacerowych tras po najciekawszych zakątkach każdej z dzielnic. To wszystko pozwoli na poznanie historii i architektury miasta – dodaje.

Główne zakładki tematyczne aplikacji to „Legendy”, „Obiekty Obszaru Warownego Śląsk na terenie Rudy Śląskiej”, „Rody arystokratyczne”, „Zakłady przemysłowe” i „Granica polsko-niemiecka 1922”. Wszystkie obiekty mają dokładnie wyznaczoną lokalizację na mapie, urozmaicone są opisami oraz bogatym materiałem ikonograficznym. Dzięki zdjęciom archiwalnym dowiemy się, jak Ruda Śląska wyglądała w minionych latach. Wiele miejsc jest ilustrowanych krótkimi filmami oraz zdjęciami prac autorstwa znanych śląskich oraz lokalnych grafików i malarzy. Wszystkie materiały archiwalne, zdjęcia i grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka.

Kolejnymi funkcjami „Rudzkiej mAPPki” są gry terenowe i zagadki multimedialne. Pozwolą one na poznanie miasta z nieco innej strony. Każdy użytkownik aplikacji może podzielić się swoimi wspomnieniami, a także archiwalnymi fotografiami lub współczesnymi zdjęciami.

„Rudzką mAPPkę” można przeglądać na komputerze lub korzystać z niej na telefonie. Posiada ona także interaktywną mapę miasta działającą na smartfonach. Dodatkowo wyposażona jest w systemy obsługi dla osób niepełnosprawnych. Aplikacja dostępna jest na stronie http://rudzkamappka.pl. Można ją pobrać na system Android i iOS. Będzie ona również do pobrania nieodpłatnie bezpośrednio w Google Play i App Store.

Projekt Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci!”.


Komentarze