Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Połączeni dziedzictwem

07-09-2022, 10:50 admin

Już w najbliższą sobotę /10 września br./ odbędzie się piknik ekologiczny przy jedynym czynnym w regionie zabytkowym piecu chlebowym, tzw. „piekaroku” /ul. Bujoczka 24 w dzielnicy Ruda/. Przed biesiadą będzie można zwiedzić Muzeum Miejskie oraz wybrać się na spacer historyczno-przyrodniczy. Z kolei 18 września br. /niedziela/ odbędzie się plener fotograficzny na terenie Wielkiego Pieca Huty Pokój. Wydarzenia organizowane są w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Zwiedzanie Muzeum Miejskiego, spacer  historyczno-przyrodniczy i piknik przy piekaroku 10 września rudzki magistrat we współpracy z Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej zaprasza na wspólną biesiadę przy zabytkowym piecu chlebowym. Imprezę poprzedzi zwiedzanie Muzeum Miejskiego, a następnie spacer historyczno-przyrodniczy. W godz. 11:00 – 13:00 będzie można obejrzeć wystawę stałą: „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej” oraz wystawę czasową: „Sztuka afrykańska. Forma i kolor”. -  Następnie o godz. 13:00 wszystkich chętnych zapraszamy na krótką wycieczkę wzdłuż kolonii robotniczej Staszica, przez dolinę Rowu Rudzkiego, ruiny domu Karola Goduli do skweru przy piekaroku – zachęca Andrzej Godoj - historyk, kierownik działu naukowo-oświatowego Muzeum Miejskiego. Na zwiedzanie Muzeum Miejskiego /ul. Wolności 26/ i spacer /zbiórka przy budynku Muzeum/ obowiązują zapisy pod nr. tel. 32 342 36 06.

Z kolei w godz. 14:00 – 16:00 będzie można wziąć udział w pikniku rodzinnym przy zabytkowym piecu chlebowym, zlokalizowanym przy ul. Bujoczka 24 w dzielnicy Ruda. Będzie można podglądnąć tradycyjny proces wypieku chleba oraz skosztować jego smaku. – Kiedyś gospodynie z pobliskiego familoka wyrabiały ciasto w domu i zanosiły je w specjalnych foremkach do wypieku w piekaroku. Dzisiaj ten obiekt służy nam do okazyjnych spotkań i prezentacji – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Podczas pikniku będzie można przypomnieć sobie historię powstania zabytkowego pieca oraz dzieje miejsca, w którym się znajduje, czyli terenu dawnego dworu w Rudzie. Ponadto będzie można wysłuchać prelekcji o  życiu pszczół i zaopatrzyć się w produkty Pasieki Pasjonata. Dla najmłodszych przewidziano warsztaty kreatywne.

Imprezę poprowadzi aktorka sceny śląskiej, konferansjerka i prezenterka radiowa Inga Papkala.

Plener fotograficzny przy Wielkim Piecu

Z kolei 18 września br. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano plener fotograficzny na terenie Wielkiego Pieca Hutniczego (liczba miejsc ograniczona). - Będzie to niepowtarzalna okazja do obejrzenia z bliska jednego z najciekawszych zabytków techniki – Wielkiego Pieca Hutniczego w Rudzie Śląskiej – mówi dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

Wielki Piec Hutniczy to jeden z najważniejszych górnośląskich zabytków techniki. Jest to jedyny tego typu obiekt zachowany na terenie województwa i jeden z trzech na terenie kraju, których budowa przypadała na okres po 1945 roku. Stanowi jednocześnie niezwykle istotny element krajobrazu kulturowego oraz przestrzennego miasta, świadcząc o jego przemysłowych korzeniach. Planowane warsztaty fotograficzne będą okazją do przyjrzenia się z bliska temu cennemu zabytkowi techniki. Obiekt ten, na co dzień niedostępny, zostanie otwarty dla grupy osób celem przeprowadzenia sesji fotograficznej. Spotkanie będzie jednocześnie pretekstem do kontemplacji materialnych walorów obiektu oraz snucia historii na temat tego miejsca w dziejach przemysłu i miasta.

Linki do opisu wydarzeń na stronie EDD:

https://edd.nid.pl/wydarzenia/polaczeni-dziedzictwem/

https://edd.nid.pl/wydarzenia/plener-malarsko-rysunkowy-na-terenie-wielkiego-pieca-hutniczego-w-rudzie-slaskiej/

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.  Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze