Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Pół wieku muzycznej historii

03-11-2021, 11:26 Joanna Oreł

Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia obchodzi 50-lecie działalności. To szkoła, która wychowała pokolenia znakomitych muzyków i wciąż nie brakuje młodych adeptów sztuki muzycznej. Uroczysty koncert w Miejskim Centrum Kultury zainaugurował obchody jubileuszu placówki.

Na scenie MCK-u wystąpili pedagodzy oraz absolwenci ZSM, prezentując repertuar m.in. na orkiestrę dętą, symfoniczną oraz smyczkową. – Jeden ze słuchaczy stwierdził, że to nie był koncert pedagogów, tylko mistrzów i ja się z tym w pełni zgadzam. Poziom koncertu był naprawdę wysoki. Nic dziwnego, bo mamy nauczycieli, którzy grają w najlepszych orkiestrach i zespołach kameralnych oraz często koncertują solo – mówi Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej.

Rudzka szkoła muzyczna rozpoczęła działalność w latach 1970- 1971 (w 1970 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przekształciło ówczesne Państwowe Ognisko Muzyczne w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia). Kolejnymi kamieniami milowymi w jej działalności były m.in. przenosiny z siedziby na Czarnym Lesie do Nowego Bytomia (dotychczasowy budynek był zniszczony z powodu szkód górniczych). Od 1990 roku szkoła muzyczna znajduje się przy ul. Niedurnego 36. – Kolejna rewolucja to z pewnością powołanie szkoły II st. i utworzenie Zespołu. I jeszcze jedna ogromna zmiana, czyli pozyskanie całego budynku i jego termomodernizacja. Wszystkie te etapy z pewnością miały bardzo pozytywny wpływ na warunki pracy i rozwój placówki. Dla mnie osobiście najważniejsze było powołanie II stopnia. Pamiętam doskonale mój upór, ogrom dokumentacji i trudności. Jako młody dyrektor wiele się wtedy nauczyłem. Do dziś korzystam z tamtych doświadczeń – podkreśla Mirosław Krause, który pracuje w placówce od 1990 roku, a od 2007 roku kieruje szkołą.

Jubileuszowe obchody potrwają do 12 maja, kiedy to odbędzie się kolejny, uroczysty koncert połączony ze zjazdem absolwentów. – Planujemy zaprosić osoby, które dziś wiele znaczą w środowisku muzycznym, a opuściły mury naszej szkoły. Są to m.in. Marcin Dylla – według mnie najlepszy gitarzysta świata, Adrianna Lis – znakomita flecistka, która przez wiele lat grała w największej nowozelandzkiej orkiestrze oraz Adam Wesołowski – obecny dyrektor Filharmonii Śląskiej w Katowicach – zapowiada Mirosław Krause.

W kolejnych latach w gronie wybitnych absolwentów być może znajdą się obecni uczniowie rudzkiej szkoły muzycznej, bo tych nie brakuje. Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę uczniów rozpoczynających naukę. Utworzono aż sześć klas sześcioletnich (pierwszy raz w historii szkoły). Muzyczną edukację na I stopniu rozpoczęło 372 osób, a na II stopniu 87 muzyków. – To zasługa nauczycieli, którzy bardzo angażują się w promocję szkoły i zachęcają młodych ludzi do nauki u nas. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że w Rudzie Śląskiej pracuje najwspanialsza kadra pedagogiczna. Ludzie są bardzo ze sobą zżyci i panuje rodzinna atmosfera. Nasi nauczyciele reprezentują kilka pokoleń, a mimo tego wszyscy znakomicie dogadują się, uczą od siebie i wspierają – podsumowuje Mirosław Krause.


Komentarze