Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Pokażą swoje talenty po raz trzydziesty

28-02-2020, 09:14 admin

Jubileuszowa edycja Rudzkiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej przed nami. Już po raz 30. młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Rudy Śląskiej pochwali się rozlicznymi talentami tanecznymi, teatralnymi, muzycznymi oraz plastycznymi. Zgłoszenia uczestników w kategoriach muzyka, taniec i teatr przyjmowane są do 15 marca, z kolei w kategorii plastyka do 20 (drużynowe) i 25 marca (indywidualne). Przesłuchania uczestników odbędą się w Domu Kultury w Bielszowicach, Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie i w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu, gdzie 29 kwietnia o godz. 12:00 odbędzie się finał imprezy.

- Rudzki Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej może pochwalić się wieloletnią tradycją. Świadczy o tym fakt, że w tym roku odbywa się on już po raz trzydziesty. Dodam też, że impreza ta ma na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń, poszukiwanie nowych form wypowiedzi artystycznej oraz kształtowanie i rozwój zainteresowań, a także osobowości dzieci i młodzieży – podkreśla Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

Przesłuchania konkursowe odbywają się w czterech kategoriach: teatr, taniec, muzyka i plastyka. W kategorii plastyka zostały zaplanowane na 30 marca, a w kategorii muzyka na 31 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w dzielnicy Ruda. Z kolei w kategorii taniec uczestnicy będą mogli zaprezentować się 1 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Nowym Bytomiu, a w kategorii teatr 2 i 3 kwietnia w Domu Kultury w Bielszowicach.

- Podsumowaniem festiwalu będzie koncert finałowy, który odbędzie się 29 kwietnia w o godzinie 12:00 Miejskim Centrum Kultury. Koncert ten, jak i cały festiwal, dostarcza zawsze wielu niezapomnianych emocji, zarówno młodzieży, jak i rodzicom, nauczycielom i opiekunom, którzy cały czas z zapałem kibicują. Jestem pewna, że tak samo będzie w tym roku – mówi Patrycja Ryguła-Mańka z Miejskiego Centrum Kultury.

Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie poprzez kartę dostępną wraz z regulaminem na stronach internetowych organizatorów (www.mckrudasl.pl, www.mdkruda.org.pl, www.dkrsl.pl). Przy ocenie prac i występów, jury weźmie pod uwagę następujące kryteria: wartości wychowawcze, dobór repertuaru, scenariusz, ale także adaptację, inscenizację, muzykę, scenografię, reżyserię, zgodność muzyki z przekazem tanecznym, technikę tańca, opracowanie choreograficzne, warsztat wykonawców oraz ogólny wyraz artystyczny.

Każdego roku w Rudzkim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej bierze udział przeszło 1000 uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także uczestników zajęć artystycznych ośrodków, instytucji czy domów kultury. W organizację tego wydarzenia zaangażowane są Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty, Dom Kultury w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach oraz Młodzieżowy Dom Kultury w dzielnicy Ruda. Warto dodać, że podczas koncertu finałowego odbędzie się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom poszczególnych kategorii konkursowych, którzy zaprezentują także swoje umiejętności na scenie MCK-u. XXX Rudzki Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej odbędzie się pod Patronatem Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyny Dziedzic.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze