Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Podróż po doświadczenie

03-06-2022, 12:36 Joanna Oreł

Już po raz czternasty uczniowie Zespołu Szkół nr 2 z Czarnego Lasu mieli możliwość zdobywania cennego doświadczenia zawodowego dzięki uczestnictwu w zagranicznym stażu. Do Hiszpanii wyjechali uczniowie kształcący się w zawodach technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik organizacji turystyki. Następna grupa stażystów uda się do tego już kraju w sierpniu.

Kolejne zagraniczne staże dla uczniów szkoła z Czarnego Lasu zorganizowała w ramach projektu współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Z Walencji wróciło właśnie 16 uczniów, którzy pod opieką koordynatorki projektu Wiesławy Cyganek oraz nauczycielki języka angielskiego Joanny Szczygieł spędzili za granicą cztery tygodnie. – Zgodnie z założeniem projektu „Europejskie staże zawodowe” uczestnicy stażu, uczący się zawodów technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik organizacji turystyki, pracowali w hiszpańskich hotelach, restauracjach i firmach z branży rachunkowej. Doskonalili swoje umiejętności językowe, posługując się na co dzień angielskim i hiszpańskim. Poznali zabytki Walencji, współczesne budowle, zwyczaje życia codziennego mieszkańców tego pięknego miasta oraz przysmaki kuchni walenckiej – wylicza Wiesława Cyganek, kierownik kształcenia praktycznego w ZS nr 2.

Poza tym, że stażyści uczyli się zawodu, zwiedzali Hiszpanię i poznawali tajniki tamtejszej kuchni, mieli także możliwość ugotowania polskich dań. – Oliwia Dąmbek i Marcelina Mrowicka przygotowały pierogi z kapustą, które zachwyciły szefa kuchni restauracji La Barraca de Toni Montoliu. Tego dnia potrawa ta trafiła do karty dań i każdy klient restauracji mógł się nią cieszyć. Dla wszystkich stażystów był to wspaniały czas rozwijania umiejętności zawodowych, nauki samodzielności oraz doświadczania poczucia przynależności do wspólnoty europejskiej – podsumowuje Wiesława Cyganek.

Była to już druga grupa, która zrealizowała staż zawodowy w Walencji, a kolejna ekipa uczniów Zespołu Szkół nr 2 w sierpniu odbędzie staż w Barcelonie. Uczestnicy po odbyciu staży otrzymują certyfikat Europass Mobility, czyli dokument potwierdzający odbycie zagranicznego stażu lub semestru studiów na zagranicznej uczelni, co może być przydatne podczas poszukiwań pracy w kolejnych latach.


Komentarze