Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Podaruj dzieciom uśmiech

20-10-2021, 12:13 Joanna Oreł

W jaki sposób można umilić najmłodszym pacjentom pobyt na oddziałach szpitalnych? Pomysł na to ma Szkoła Podstawowa nr 18 z Rudy Śląskiej. Do 26 listopada można zgłaszać kalendarze adwentowe, które w ramach akcji charytatywnej „Podaruj dzieciom w szpitalu uśmiech” trafią do pacjentów przebywających na Oddziale Pediatrycznym Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Ideą akcji jest własnoręczne wykonanie kalendarza adwentowego z 24 okienkami zawierającymi niespodzianki (upominki typu zabawki lub słodycze). Następnie zostaną one przekazane małym pacjentom, którzy dzięki temu będą mogli poczuć magię nadchodzących świąt. Prace zgłoszone w poprzednich edycjach akcji są dowodem na to, że uczestnicy konkursu, czyli uczniowie rudzkich szkół podstawowych, są nie tylko zdolni, ale również kreatywni i otwarci na pomaganie. – Kiedyś o podobnym pomyśle usłyszałam, będąc w Warszawie z moim dzieckiem w szpitalu. Postanowiłam, że spróbuję takie kalendarze zrobić z uczniami na zajęciach plastycznych. Początkowo traktowałam to jako dobrą zabawę. Jednak przyszło mi na myśl, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym – mówi Sandra Loska, nauczycielka plastyki i muzyki w SP nr 18 oraz koordynatorka akcji.

W 2018 roku zorganizowano pierwszy tego typu konkurs szkolny w SP nr 18. Rok później mogli w nim uczestniczyć uczniowie wszystkich rudzkich szkół podstawowych. – Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Do naszej szkoły wpłynęło wówczas ponad 70 kalendarzy adwentowych. W środku znajdowały się przeróżne zabawki, słodycze, materiały plastyczne oraz różne dekoracje świąteczne. Wszystko były nowe – to ważne, w przypadku kiedy mają one trafić do pacjentów szpitala. Z reguły prace pokonkursowe trafiają do kosza, a tutaj po wyłonieniu laureatów i rozdaniu nagród wszystkie trafiły do małych pacjentów oddziałów szpitalnych – mówi Sandra Loska.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach (uczniowie klas I-IV oraz uczniowie klas V-VIII). Okienka kalendarzy adwentowych (prac konkursowych) powinny być ponumerowane od 1 do 24 i w każdym musi znaleźć się jakiś drobiazg. Prace można zgłaszać do 26 listopada na portierni Szkoły Podstawowej nr 18 w Rudzie Śląskiej (ul. Łukasiewicza 7) lub u koordynatora konkursu.


Komentarze