Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Po szychcie czas na fajrant!

31-08-2022, 10:42 admin

Po szychcie czas na fajrant – to motyw przewodni tegorocznej Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. Wydarzenie odbędzie się 3 września i tradycyjnie będzie miało swoją rudzką odsłonę na zabytkowej kolonii robotniczej przy ul. Kubiny w dzielnicy Wirek. Impreza towarzysząca zostanie z kolei zorganizowana na zabytkowym dworcu w Chebziu, który uzyskał status obiektu zaprzyjaźnionego Industriady. Jak zwykle w obu obiektach nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych w postaci warsztatów i animacji oraz ciekawostek dla miłośników historii i kultury. Udział w rudzkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Kolonia Robotnicza Ficinus (ul. Pawła Kubiny 24)

Świętowanie na Ficinusie rozpocznie się w samo południe spotkaniem z postaciami z ballad i romansów Adama Mickiewicza. O godz. 13.00 przez Ficinus przejdzie uroczysta parada. Orszak sprzed kościoła ewangelickiego poprowadzi Orkiestra Dęta KWK „Pokój” oraz mażoretki z II Liceum Ogólnokształcącego. Towarzyszyć im będzie parada śląskich beboków i straszków. Po przemarszu będzie można wysłuchać koncertu orkiestry pod dyrekcją Jacka Kampy i obejrzeć występ mażoretek. Program artystyczny przygotowały również dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 19 na Ficinusie, Ich występ zaplanowano na godz. 14.45. Na rudzkiej Industriadzie nie może zabraknąć akordeonistów im. Edwarda Huloka pod kierunkiem Roberta Kiera, którzy od 75 lat podtrzymują śląskie tradycje związane z muzykowaniem. Ten wyjątkowy zespół z bogatym dorobkiem artystycznym wystąpi o godz. 15.30. Następnie (godz. 16.15) będzie można przysłuchać się babskim klachom. Dorota Książek, laureatka licznych konkursów, m.in. Gryfny Godki w Piekarach Śląskich, przedstawi swoje monologi po śląsku, a Oliwia Stawicka, zdobywczyni III miejsca w regionalnym konkursie gwary śląskiej opowie o warzyniu. Ponownie w muzyczny nastrój przeniesie zebranych chór mieszany „Słowiczek”, którego koncert rozpocznie się o godz. 17.45. Od ponad 100 lat wirecki zespół starannie pielęgnuje miłość do muzyki i tradycji. Następnie prezentację o paradnym stroju śląskim przedstawi Mateusz Kitel, historyk z Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka. Sporą dawkę humoru zapewni publiczności Inga Papkala, która wystąpi z recitalem o godz. 18.15. Z kolei o godz. 19.00 będzie można wysłuchać koncertu młodych artystów Amatorskiego Teatru „Pierro” działającego przy II LO w Rudzie Śląskiej. Tworzy go grupa energicznych młodych osób, które rozwijają swoją pasję pod kierunkiem Anny Morajko-Fornal i Grzegorza Dudziaka. Występy artystyczne na scenie zakończy koncert Zespołu Kamraty, który rozpocznie się o godz. 19.45.

Organizatorzy przewidzieli również szereg atrakcji dla najmłodszych. Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej zorganizuje warsztaty artystyczne od 14.00 do 18.00, o każdej pełnej godzinie odbędą się trzy bloki warsztatowe: „Kożdy mo swojego ptoka”, „Łogrodek we krzince” oraz „Nasze tasze na ślonski muster”. Uczestnicy będą dekorować drewniane figurki „ptoszków, króli i inkszyj gadziny”, tworzyć miniaturowe ogródki z żywych kwiatów, warzyw i ziół we wnętrzu własnoręcznie zdobionej drewnianej skrzynki oraz zdobić lniane torby motywami inspirowanymi dawnym śląskim rękodziełem. Na każdy z tych warsztatów konieczna jest rezerwacja miejsca (tel. 32 342-36-06). Maksymalnie można wziąć udział w dwóch warsztatach. Z kolei na zajęcia pod hasłem „jesienne inspiracje” prowadzone przez Fundację Integracji i Kreatywności Akuku w godz. 14.30-16.00 nie obowiązują zapisy. O godz. 16.00 Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa zaprosi dzieci na półtoragodzinny program animacyjny „Madagaskar”.

Obok programu zaplanowanego na scenie i wokół Biblioteki Ficinus będzie również okazja do poznania historii osiedla i okolic. O godz. 12.00 rozpocznie się pierwsze zwiedzanie z przewodnikiem pod hasłem „Fajrant. Idymy do dom”, kolejne zaplanowano o godzinach 14.00, 16.00 i 18.00. Zwiedzanie poprowadzi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz Andrzej Godoj – historyk, kierownik działu naukowo-oświatowego tej placówki. Będzie można obejrzeć wnętrze kościoła ewangelickiego, który jest nieodłącznym elementem Ficinusa oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o jednej z najstarszych kolonii robotniczych w regionie. Zbiórki chętnych na zwiedzanie przy budynku Biblioteki Ficinus (ul. P. Kubiny 24).

W samym budynku Biblioteki Ficinus będzie można obejrzeć wystawę sztuki nieprofesjonalnej z kolekcji Stanisława Gerarda Trefonia oraz zajrzeć do tradycyjnej regionalnej kuchni, gdzie czekać będą śląskie maszkyty m.in. Piekarni-Cukierni Jakubiec.

Na pasażu Kubiny znajdą się również stoiska rzemieślnicze i gastronomiczne. Będzie można zaopatrzyć się m.in. w wyjątkowe produkty, które tworzy z lawendy Anna Mazur czy miód z pasieki „Pasjonata”. Swoje rękodzieło zaprezentują również koronczarki, wyjątkowymi znaczkami i okolicznościowymi pocztówkami pochwalą się rudzcy filateliści, a hodowlę gołębi pokaże Kazimierz Płaczkowski. Będzie można spotkać się z Kazimierzem Szymeczko, autorem książek dla dzieci oraz zaopatrzyć się w wydawnictwa Muzeum Miejskiego. Różne pyszności będzie serwować Spiżarnia Starego Domu, Pani Lodzia i KarmaMa Bistro i Zioło.

Stacja Biblioteka (ul. Dworcowa 33)

Również w tym roku do świętowania przyłączy się Stacja Biblioteka, która ponownie została obiektem zaprzyjaźnionym Industriady. Od godz. 12.00 będzie można oglądać wystawę prac malarzy amatorów działających w grupie artystycznej „Sztuka bez barier 14”, a dla chcących odkryć swój talent przygotowano plener malarski. Do godz. 15.00 dostępne będą sztalugi, pędzle, farby i płótna. Z kolei dla melomanów przygotowano „Winylowy koncert życzeń” – do wyboru będzie prawie 1000 tytułów płyt.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych: bańki mydlane, planszówki, malowanie twarzy, mini-golf. Między godz. 13.00 a 14.30 odbędzie się program animacyjny pod hasłem „Madagaskar” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. O godz. 15.00 rozpocznie się spektakl teatralny dla dzieci „Podróż na koniec tęczy” w wykonaniu grupy „Lokomotywa”, autorstwa Moniki Czoik-Nowickiej. Z kolei w godz. 15.00-17.00 będzie można „Rzucić okiem na świat”. Przy pomocy gogli VR będzie można udać się w podróż dookoła świata lub w podróż w czasie. O godz. 16.00 rozpocznie się fajrant przy grillu i muzyce grup: Asymetrio, Stiff Capella, Maszkety i Zespołu Ed-Ka.

Organizatorami rudzkiej odsłony Industriady jest Miasto Ruda Śląska oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej, a partnerem Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Industriada to wydarzenie, które już od 13 lat łączy mieszkańców, doceniających przemysłowy charakter naszego regionu. W organizację tegorocznej edycji włączyło się 41 obiektów w 25 miejscowościach oferujących 350 wydarzeń.

Podczas święta Szlaku Zabytków Techniki industrialne obiekty łączy sieć bezpłatnego transportu. Oficjalnymi przewoźnikami Industriady są Związek Transportu Metropolitalnego oraz Koleje Śląskie. Bezpłatny przejazd możliwy będzie w dniu Industriady, 3 września br.

Pełny program: www.rudaslaska.pl, www.industriada.pl.

Źródło: UM Ruda Śląska

 


Komentarze