Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Piknik europejski

09-05-2012, 17:10 Robert Dłucik

- Przygotowaliśmy prezentację o Irlandii. Mamy babkę cytrynową, kompozycje z owoców, złośliwe skrzaty, garniec ze złotymi pieniędzmi i różne inne atrakcje. Irlandię wybraliśmy sobie sami, po prostu lubimy ten kraj, jest on bardzo wdzięczny w prezentowaniu i bardzo dobrze się można przy tym bawić – mówi Katarzyna Gołąbek ze Szkoły Podstawowej nr 24. To jedna z 37 rudzkich placówek oświatowych, które w środowe popołudnie wzięły udział w pierwszym Pikniku Europejskim na placu Jana Pawła II.


Podróż do Turcji trwa kilka godzin. Podobnie do Grecji, Portugalii, Holandii, Hiszpanii czy Szwecji. 9 maja z Dublina do Aten można było przemieścić się w 5 minut, wpadając po drodze do Barcelony, Sztokholmu i Lizbony. Na wyciągnięcie ręki mieliśmy wieżę Eiffla i słynne holenderskie wiatraki. Jeżeli ktoś zgłodniał mógł poczęstować się grecką sałatką lub francuskimi rogalikami i babeczkami. A wszystko to dzięki stoiskom ustawionym w centrum Nowego Bytomia. Każde ze stoisk poświęcone było kulturze, tradycji i obyczajom jednego z państw Unii Europejskiej lub stowarzyszonego z UE. Datę pikniku wybrano nieprzypadkowo – 9 maja obchodzony jest jako Dzień Unii Europejskiej.


- Dzieci i młodzież przebrali się fantastycznie. Cieszę się, że nie jestem w jury, bo miałabym problem która ze szkół najpiękniej przygotowała się na dzisiejszą uroczystość. Polska też była pięknie reprezentowana przez Kraków, Warszawę i symboliczne postacie: Lajkonika, czy Smoka Wawelskiego. Mogę się tylko cieszyć, że dyrektorom, nauczycielom, młodzieży, dzieciom i rodzicom – bo ich udział na pewno też był duży – chciało się przygotować to nasze wspólne świętowanie – powiedziała „WR” prezydent miasta Grażyna Dziedzic.


Właśnie polska prezentacja przygotowana przez uczniów wireckiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 okazała się jedną z wyróżnionych. Dzięki temu szkoła wzbogaciła się o nowiutki telewizor LCD. Natomiast aparat cyfrowy trafił do bielszowickiej Szkoły Podstawowej nr 14. Jej uczniowie postanowili przybliżyć rudzianom Holandię.

- Takie aparaty na koniec roku szkolnego zakupimy dla wszystkich szkół, które brały udział w pikniku – obiecała prezydent Rudy Śląskiej.


W części artystycznej wystąpili między innymi: Big Sunny Band z Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia oraz zespoły taneczne Promyczki i Mini Promyczki z ODK RSM „Matecznik”.

Więcej o Pikniku Europejskim w gazetowym wydaniu „WR”.
Komentarze