Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Pieronowy Zlot Drezynowy

18-04-2018, 08:45 admin

Pieronowy Zlot Drezynowy

Już w najbliższą sobotę (21 kwietnia) w Rudzie Śląskiej odbędzie się pierwszy Pieronowy Zlot Drezynowy! Impreza zorganizowana zostanie na terenach KWK „Pokój” (wejście od ul. Kolejowej) w godzinach do 11.00 do 18.00. Organizatorem imprezy jest Towarzystwo Entuzjastów Kolei.

- Pomysł imprezy powstał z chęci uratowania unikalnego układu torowego kopalni i pokazania innych możliwości jego wykorzystania – tłumaczy Janusz Gątarz, kolejarz i członek Towarzystwa Entuzjastów Kolei. - Tereny KWK „Pokój” mają potencjał, są w centrum Rudy Śląskiej. Układy torowe zachowane są prawie w całości z dwoma nastawniami mechanicznymi do prowadzenia ruchu kolejowego, w tym przypadku drezynowego. Mają doskonałą lokalizację i unikalną infrastrukturę, zagrożoną z powodu zamknięcia kopalni – dodaje.

W skrócie, drezyna kolejowa, to lekki pojazd szynowy, który w zależności od napędu można porównać do roweru lub quada. Podczas imprezy będzie można się przejechać taką drezyną. Udostępniona do zwiedzania zostanie też nastawnia, gdzie będzie można podejrzeć prowadzenie ruchu kolejowego.

Towarzystwo Entuzjastów Kolei jest stowarzyszeniem rejestrowym, działającym na rzecz poprawy funkcjonalności i dostępności transportu zbiorowego ze szczególnym uwzględnieniem kolei. Ponadto, organizacja stara się zapobiegać zjawiskom dekapitalizacji istniejącej infrastruktury i wykluczenia komunikacyjnego, popularyzować turystykę kolejową i wiedzę o historii i współczesności kolejnictwa oraz działa na rzecz ochrony zabytków dziedzictwa kolejowego.

Bilety w cenie 3 zł (dzieci) i 6 zł (dorośli) będą sprzedawane w kasie, przed nastawnią kolejową Ruda Kopalnia Pokój, na przedłużonej ulicy Kolejowej.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze