Pielgrzym, duszpasterz, profesor
07-04-2015, 12:55 Barbara i Adam Podgórscy
Pielgrzym – duszpasterz - profesor. Księga jubileuszowa dedykowana Księdzu Profesorowi Janowi Góreckiemu na 70. rocznicę urodzin - taki tytuł nosi obszerne dzieło poświęcone życiu i dokonaniom wybitnej rudzkiej osobistości, byłemu proboszczowi parafii św. Pawła i Piotra w Nowym Bytomiu, obecnie profesorowi Uniwersytetu Śląskiego.
Książka ukazała się w roku 2014 w Katowicach, pod redakcją naukową ks. Stanisława Durczoka i ks. Marcina Niesporka, a stanowi dzieło zbiorowe ponad 35 autorów, prezentujących różnorodne materiały dotyczące teologii, historii oraz varia. Dla czytelników z Rudy Śląskiej, najważniejszym rozdziałem jest niewątpliwe: Ksiądz Jan Górecki. Curriculum vitae.
Niejednokrotnie prezentowaliśmy na łamach „Wiadomości Rudzkich”, kolejne znaczące prace z dorobku Księdza Profesora. A tych publikacji jest bez liku, od popularnych, ukazujących dzieje parafii nowobytomskiej w rodzaju: Nowy Bytom i jego mieszkańcy sprzed lat, czy Parafia św. Pawła w Nowym Bytomiu przez Rudzkie Barbary, po monografie innych parafii śląskich. Jest też ksiądz Górecki, znany nam z licznych osobistych spotkań, z racji pokrewnych zainteresowań, człowiekiem przesympatycznym i dowcipnym, namiętnym poławiaczem dowcipów o duchownych. Plonem tej pasji stały się zbiorki: Anegdoty z koloratką, Dowcipy szafarzy całkiem zwyczajnych i Okruchy humoru księżowskiego.
Jest jednak profesor przede wszystkim autorem dzieł znaczniejszych nie tylko objętościowo, ale i merytorycznie, o pielgrzymowaniu do sanktuariów w Piekarach Śląskich, na Górę św. Anny i w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dotychczas drukiem ukazały się 22 książki Jana Góreckiego, kolejna o kościele Świętego Józefa w Rudzie, ukaże się z początkiem maja. Ostrzymy sobie apetyty!
Ponadto jest on autorem 58 artykułów, studiów i rozpraw naukowych w licznych periodykach naukowych, 4 publikacji zwartych redagowanych, 82 prac popularnych i innych oraz 13 recenzji przedwydawniczych. Jeśli dodać do tego 10 znaczących tekstów wystąpień na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych, to ciśnie się na usta tylko jedno zdanie: Tytan pracy!
Tytułowe trzy płaszczyzny osobowości Jana Góreckiego: PIELGRZYM – DUSZPASTERZ - PROFESOR, stanowią kwintesencję jego życia, w którym kieruje się mottem, wypowiedzianym przez św. Bonawenturę: Scientia cum pietate aedificat (Wiedza z pobożnością buduje).
Nie tylko praca intelektualna, nie tylko duszpasterstwo teologii uprawianej, ale i działalność akademicka, zajmuje bez reszty czas zacnego Jubilata. Jest promotorem 2 prac doktorskich, 40 prac magisterskich oraz autorem dziesiątków recenzji prac doktorskich, magisterskich i licencjackich, popełnianych w różnych uczelniach w Polsce.
Za wszechstronna aktywność i niezwyczajny dorobek otrzymał Jan Górecki prestiżowe nagrody. m.in. Śląską Nagrodę im. Juliusza Ligonia.
Na zakończanie nie oprzemy się pokusie zacytowania słów innego wybitnego księdza, profesora, naukowca i poety, Jerzego Szymika, który o Janie Góreckim napisał tak: I we wszystkich swoich życiowych rolach (wikariusz, proboszcz, profesor, historyk, wykładowca, wychowawca, promotor, pisarz etc.) jest księdzem pierwszorzędnie i najgłębiej. (...) Bowiem Pan jest Księdza Jana dziedzictwem.
Komentarze