Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Piątki pełne muzyki za nami

20-08-2017, 14:50 Towarzystwo Miłośników Orzegowa

Towarzystwo Miłośników Orzegowa  po  ubiegłorocznym  Roku Sportu Orzegowskiego, tym razem kolejne 12 miesięcy ogłosiło Rokiem Muzyki Orzegowskiej. Inauguracja tego przedsięwzięcia odbyła się na początku roku w Domu Kultury w Bielszowicach, gdzie swój jubileusz 70- lecia istnienia obchodził zespół  akordeonistów im. Edwarda Huloka. Zespół, który powstał w 1947 roku właśnie w Orzegowie  i który w tej właśnie dzielnicy przez wiele dziesiątek lat się rozwijał.

Przez następne miesiące  Rok Muzyki Orzegowskiej wypełniały liczne wydarzenia muzyczne ujęte w Kalendarzu Imprez  przygotowanym przez członków TMO. Dzięki wsparciu grantowemu Wydziału Kultury UM w Rudzie Śląskiej do kalendarza tego udało się wprowadzić  również cykl muzycznych koncertów,  jakie pod nazwą „Orzegowskich Piątków Muzycznych” od 2 czerwca odbywały się na dziedzińcu Centrum Inicjatyw Społecznych.

W siedmiu odsłonach licznie przybyłej za każdym razem publiczności zaprezentowali się  wykonawcy głównie związani lub wywodzący się z tej dzielnicy. Za każdym razem zarówno prezentowany gatunek muzyczny, jak i  repertuar wykonywanych utworów był inny, stąd też  muzyczne piątki  cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Ostatnim  punktem Orzegowskich Piątków Muzycznych był występ  wirtuoza akordeonu Roberta Kiera. 18 sierpnia w piątkowe popołudnie  przedstawiciel  zespołu akordeonistów im.Edwarda Huloka, a zarazem jego kierownik, dyrygent i opiekun w jednej osobie dał blisko dwugodzinny popis  swych ponadprzeciętnych możliwości gry na tym instrumencie. W połączeniu z perfekcyjnie przygotowanym nagłośnieniem  dźwięki akordeonu rozbrzmiewały na cały Orzegów. Powrócił klimat i wspomnienia z  dawnych lat, kiedy to pod okiem Edwarda Huloka, a wcześniej Ryszarda Panica  w nieistniejącym już tutejszym  Domu Kultury  całe pokolenia orzegowian  uczyły się gry na popularnej „cyi”.

Przed nami kolejne wydarzenia muzyczne związane z Rokiem Muzyki Orzegowskiej. Wśród nich  impreza centralna już niebawem 9 września na terenie Burloch – Areny. Towarzystwo Miłośników Orzegowa  w tym dniu zaprasza na Festyn Muzyczny. Rok Muzyki Orzegowskiej został objęty patronatem  Pani Prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic.


Komentarze