Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Patria pod skrzydłami fundacji

29-03-2023, 13:52 Joanna Oreł

Fundacja Kina Patria zajmie się wsparciem oraz rozwojem tego kultowego miejsca na mapie Rudy Śląskiej. W ubiegłym tygodniu oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie jej działalności. Członkowie fundacji mają w planach m.in. organizowanie wydarzeń, które przyciągną większą rzeszę widzów oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych na modernizację kina.

Naszym zadaniem jest podjęcie działań mających na celu niedopuszczenia do zamknięcia Kina Patria. To cel doraźny. Fundacja to także jedna z możliwych dróg przyszłości Kina Patria. Możliwych scenariuszy jest kilka, przy czym jeden już pojawił się w przestrzeni publicznej. Kino zostaje kupione przez miasto i oddane w zarząd fundacji. Takie rozmowy toczyły się z włodarzami miasta. Uważam, że jest to najlepsza z możliwych dróg. Jestem przekonany, że takie kino powinno być w Rudzie Śląskiej – mówi Krzysztof Kasprzyk z Fundacji Kina Patria.

Za nami już pierwsze efekty działań członków fundacji. W Patrii odbył się pokaz specjalny filmu „Filip” wraz z prelekcją dr. Mirosława Węcka na temat czasów II wojny na Śląsku i w Rudzie Śląskiej. Będą też cykle filmowe – 29 marca rusza ,,Kino z psychologią”, w ramach którego o godz. 19 swoje prelekcje wygłoszą uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka, realizatorki projektu „Zdrówko! psychiczne”. Ponadto w planach są wydarzenia okołofilmowe, takie jak m.in. ,,BiblioFilm” – projekt organizowany przez fundację, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Księgarnię Stronniczą. Takich spotkań ma być zresztą jeszcze więcej, na co członkowie fundacji będą starali się pozyskać dofi nansowanie. – Już czekamy na wyniki jednego z konkursów – wniosek został złożony w ostatnim czasie. Drugi wniosek składany będzie w tym tygodniu. Wyszukuję, konsultuję, piszę i wysyłam. Faktycznie zdobywanie funduszy zewnętrznych jest dużą szansą dla kina Patria. Sięgamy też po środki kierowane do kin studyjnych. Zacieśniamy współpracę ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych. Liczymy także na wpłaty darowizn na konto fundacji, przede wszystkim tych małych, ale regularnych – zachęca Krzysztof Kasprzyk.

Obecnie fundacją kierują Ewa Brzezińska-Dłóciok oraz Krzysztof Kasprzyk, jednak grono współpracowników jest znacznie większe. Pani Ewa to wnuczka Jana Jasiulka, który w 1937 roku założył kino Patria. Niedługo po wybuchu wojny Jasiulek został odsunięty od prowadzenia interesu i choć po wyzwoleniu starał się odzyskać swoją własność, nie dostał pozwolenia na dalsze prowadzenie działalności. Kino upaństwowiono i przekazano Filmowi Polskiemu. Dopiero w latach 90. kino wróciło w prawowite ręce właścicieli, a jego prowadzeniem zajęła się Ewa Brzezińska-Dłóciok. Od 2001 roku Patria jest kinem studyjnym. Z kolei Krzysztof Kasprzyk był jednym z założycieli Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, a także jego pierwszym prezesem, a do roku 2022 członkiem zarządu. To również inicjator utworzenia Dyskusyjnego Klubu Filmowego KaFe In-nI w kinie Patria. Dotychczas aktywnie pozyskiwał granty na realizację działań kulturalnych w Rudzie Śląskiej, jest także autorem licznych projektów.

Dalszą działalność kina Patria można wesprzeć poprzez wpłaty no konto fundacji: nr 91 1090 2037 0000 0001 5327 6155, Santander Bank.


Komentarze