Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Pamiętamy o więźniarkach

12-04-2018, 14:17 Agnieszka Lewko

Gala finałowa IV Ogólnopolskiego Konkursu „W Kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” odbyła się w czwartek (12.04) w Miejskim Centrum Kultury. Młodzież z całej Polski zaprezentowała wiersze lub fragmenty prozy obozowej, a także miała okazję spotkać się z byłymi więźniarkami obozu Ravensbrück.  Konkurs jest hołdem dla ofiar zabitych w niemieckim obozie Ravensbruck oraz ocalałych  więźniarek.

  – Byłe więźniarki oszukały nie tylko pędzący czas, ale także swoich katów, bo żyły pięknie, mimo koszmarów i całej ohydy, która działa się wokół. Poezja, która powstała w tych mrocznych warunkach dowodzi tego, że mimo życia w piekle, potrafiły marzyć, kochać i śnić - powiedziała Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej podczas gali finałowej konkursu.  -  Jest z nami dzisiaj wielu młodych ludzi, którzy recytując poezję lagrową, na moment utożsamią się z bohaterami tamtych wydarzeń. Więźniarkom natomiast należy się ogromny szacunek i uznanie za to, że dały nam nadzieję na życie i wolność - dodała.

W półfinałowych przesłuchaniach konkursowych wzięło udział ponad 300 uczniów. Z kolei w finale rywalizowało 26 finalistów, którzy zmierzyli się z literaturą faktu. - W Miejskim Centrum Kultury spotkały się cztery pokolenia, stworzyliśmy most pamięci - zaznaczyła Maria Lorens pomysłodawczyni konkursu i córka śp. więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei.

 


Komentarze