Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Orkiestrowe granie rozgrzało Rudę Śląską

30-01-2024, 11:52 Joanna Oreł

Za nami 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który w tym roku odbył się pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. W naszym mieście w organizację Orkiestry jak zwykle włączyły się dwa sztaby - koordynowane przez III LO w Kochłowicach oraz IV LO z Orzegowa, przy czym jego siedziba mieściła się w Nowym Bytomiu. W niedzielę (28.01) na ulicach miasta kwestowało ok. 450 wolontariuszy.

Aby zachęcić mieszkańców do jak największego wsparcia WOŚP, w całym mieście organizowano liczne wydarzenia. Tradycyjnie w III LO już 20 stycznia odbył się XVIII Koncert Młodych Talentów. Natomiast 25 stycznia zorganizowano tam m.in. Wielką Aukcję Fantów. W dzień finału, czyli 28 stycznia, o godz. 20, nie zabrakło Światełka do Nieba. Ogółem w sztabie nr 2832 w III LO im. Jana Pawła II, w ramach którego kwestowało w tym roku ok. 200 wolontariuszy, tylko z samych puszek udało się uzbierać ok. 180 168,55 zł (wraz z aukcjami, ale bez Eskarbonek). - Pobiliśmy nasz rekord sprzed kilku lat i jestem pod wrażeniem wolontariuszy, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Cieszy również to, że po pandemii możemy z nową energią wracać do dotyczasowych akcji - podsumowuje Justyna Grajdek, koordynatorka kochłowickiego sztabu WOŚP.

Z kolei sztab IV LO zorganizował finał WOŚP na scenie pubu Druid w ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego. Wystąpili w nim: Orkiestra Dęta KWK „Pokój”, artyści Śląskiej Sceny Młodych, Meritum, Julia Szeląg, Around the Blues, Szkuo oraz Hard Rockets. Nie zabrakło licytacji, w tym Złotej Karty oraz Złotego Serduszka WOŚP, a także Światełka do Nieba w postaci występu teatru ognia Jerzego Kozłowskiego. Ponadto swoje stanowiska w ogrodzie ŚTI przygotowały m.in. służby mundurowe. - 32. finał WOŚP przyniósł kolejny rekord hojności rudzian. Wolontariuszom udało się zebrać 158 tys. zł, ale nie jest to ostateczna kwota zebrana przez nasz sztab. Doliczając jeszcze kwoty z Eskarbonki, jak i licytacji złotej karty oraz złotego serduszka, na dzień 29.01.2024 r. mamy kwotę 203 tys. zł. To jednak jeszcze nie wszystko, bo do 9 lutego trwają aukcje Allegro - mówi Anna Szymura, kierownik sztabu. - Wspaniale było połączyć w tym roku siły wspólnie ze sztabem w Świętochłowicach w rozgrywkach meczu siatkówki. Bardzo dziękujemy za wsparcie prezydentowi miasta Ruda Śląska Michałowi Pierończykowi oraz wiceprezydentom za zaangażowanie. Cieszymy się bardzo, że w tym roku tak liczne służby mundurowe zaangażowały się w WOŚP. Nie udałoby nam się tak wiele osiągnąć bez wsparcia Śląskiego Teatru Impresaryjnego oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej, którzy pomogli przy organizacji wydarzeń. Jako szef sztabu cieszę się, że mogłam pracować z tak wspaniałymi ludźmi, którzy oddali swój prywatny czas, swoje zdolności i talenty do stworzenia tego finału. Dziękuję przedsiębiorcom, którzy od lat grają z nami (Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kuś, Piekarnia Jakubiec, Promus, Aquadrom, Piekarnia rzemieślnicza Śląsko Pajda, Pub Druid, Plaza). Graliśmy dla płuc pod hasłem "Tu wszystko gra OK!” - tak możemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej! - podsumowuje. - W sztabie działam od dwóch lat, ale przez kilka lat byłem też wolontariuszem. Najważniejsza dla mnie jest chęć niesienia pomocy i działania dla drugiego człowieka - to sprawia, że angażuję się w WOŚP - mówi Bartłomiej Lipiec ze sztabu IV LO.

Podczas rudzkiego finału WOŚP nie zabrakło sportowych akcentów. W piątek (26.01) poprzedzający niedzielną akcję w hali MOSiR-u w Nowym Bytomiu odbył się wspomniany już mecz siatkówki pomiędzy sztabami z Rudy Śląskiej oraz Świętochłowic, który zakończył się wynikiem 2:2. Z kolei w niedzielę na basenie krytym w Nowym Bytomiu zorganizowano turniej hokeja pod wodą, a na basenie w Rudzie sztafetę pływacką. W dniu finału już o godz. 7 Ekipa Na Kijach wyruszyła w marszu nordic walking, aby łącznie pokonać 32 km na 32. finał WOŚP.

Z kolei w Osiedlowym Dom Kultury „Matecznik” RSM odbyły się zajęcia z cyklu zdrowy kręgosłup oraz zumba. Natomiast In-nY Dom Kultury zorganizował warsztaty „Orkiestrowe prasowanki” dla dzieci, a dla dorosłych koncert relaksacyjny „Orkiestrowe dźwięki”. Ponadto w Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie odbył się rudzki rekord gitarowy ze wspólnym odegraniem utworu Boba Dylana „Knockin’ on heaven’s door”. W naszym mieście odbyło się wiele innych inicjatyw w jednym szczytnym celu - uzbierać jak najwięcej pieniędzy na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

 


Komentarze