Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Oni są stąd

21-12-2022, 09:52 Joanna Oreł

Jan Stefan Dworak to patron Szkoły Podstawowej nr 22 w Nowym Bytomiu. Co roku placówka ta obchodzi święto tej postaci – historyka, urzędnika, uczestnika I powstania śląskiego i gorącego bojownika o polskość Śląska. W tym roku obchody zostały zorganizowane w poniedziałek, 12 grudnia.

– Tegoroczna uroczystość miała podwójnie wyjątkowy charakter – po pierwsze minęło 30 lat od nadania imienia szkole. Po drugie nasze święto zamyka rok, w czasie którego Polska świętowała stulecie przyłączenia Śląska do macierzy – mówi Ewa Zieleźnik, nauczycielka w SP nr 22. – Tradycyjnie uczczono pamięć Jana Stefana Dworaka, składając kwiaty na jego grobie i w holu szkoły, przypominając fakty z jego życia oraz przywołując w poezji obraz Ślązaków, dla których walka o polskość była solą życia – dodaje.

Z kolei hasłem przewodnim części artystycznej były słowa z wypowiedzi Franciszka Pieczki: „Ja jestem stąd”, które znalazły się też w piosence Gangu Marcela oraz Grzegorza Poloczka. W programie zaakcentowano silne poczucie przynależności Jana Stefana Dworaka do korzeni i recytowano jego wiersze. Tę część zakończyło przedstawienie rudzkiej legendy ,,Czarne Anioły”, które też zawierały przesłanie „My som stond, my tu noleżymy”.

Organizatorkami święta były: Janina Bienek, Joanna Chawińska, Danuta Idkowiak oraz Ewa Zieleźnik.

Gośćmi tegorocznych obchodów byli: Barbara Dworak – córka Jana Dworaka, Michał Pierończyk – prezydent miasta, Grzegorz Franki – prezes Związku Górnośląskiego, Dorota Fox – prof. Uniwersytetu Śląskiego oraz Cecylia Gładysz i Jakub Wyciślik – byli radni oraz sympatycy szkoły.

Imprezami towarzyszącymi były: warsztaty taneczne prowadzone przez Renatę Buryan; warsztaty wokalne prowadzone przez Katarzynę Srokę oraz prelekcje historyczne o Śląsku dla różnych grup wiekowych prowadzone przez Andrzeja Godoja. Odbył się także kiermasz potraw śląskich oraz koło fortuny przygotowane przez Radę Rodziców.


Komentarze