Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

„Ogródek ze smakiem 2024” dla MP nr 40

15-05-2024, 14:49 Joanna Oreł

Przy Miejskim Przedszkolu nr 40 im. Marii Kownackiej w Rudzie powstał ogródek warzywny w ramach nagrody w ogólnopolskim konkursie „Ogródki ze smakiem 2024”. Dzięki temu mają szansę wyrosnąć tam m.in. zioła, pomidory i truskawki, co przełoży się na edukację ekologiczną przedszkolaków, ich zdrowsze odżywianie się oraz sensorykę, jeżeli chodzi o poznawanie smaków i struktur warzyw, owoców i ziół. W poniedziałek (13.05) odbyło się wspólne sadzenie roślin.

Konkurs „Ogródki ze smakiem 2024” to akcja zorganizowana przez firmę Electrolux. Dzięki największej liczbie uzyskanych głosów oraz decyzji jury przy MP nr 40 został zaprojektowany i zrealizowany ogródek warzywny. Na rudzką placówkę oddano 8620 głosów, a ogółem to przy pięciu placówkach w kraju utworzony zostanie ogródek warzywny.

Powstały przy MP nr 40 ogródek warzywny ma powierzchnię 20 m kw. Został on zaprojektowany w skrzyniach drewnianych, aby dzieci miały łatwy dostęp do warzyw, owoców i ziół. – Otrzymaliśmy bardzo dużo sadzonek. Dzieci wszystko samodzielnie sadziły wraz z nauczycielami. Później odbyło się podlewanie roślin, więc teraz naszym zadaniem jest dbanie o to, żeby nam one zdrowo rosły i ogród piękniał – mówi Kinga Podhorodyńska, dyrektor MP nr 40.

W ramach ogródka powstała też miniszklarnia oraz hotel dla owadów i ławeczki. Całość jest ogrodzona. – To była jedna z moich koncepcji, jeżeli chodzi o zmiany w placówce. Zaczęliśmy od tego, że zadbaliśmy o to, żeby było trochę zdrowiej i bardziej ekologicznie, więc postaraliśmy się, aby przybliżać te ważne obecnie tematy dzieciom w sposób bardziej dla nich dostępny. W ubiegłym roku przystąpiliśmy do projektu profilaktycznego dotyczącego nadwagi i otyłości, w ramach którego zmodyfikowaliśmy jadłospisy. Kolejnym etapem było marzenie i działanie w zakresie działalności ekologicznej. Tak, aby dzieci zobaczyły, że te roślinki rosną w ziemi, a nie w markecie na półkach – bo tak czasami wynika z ich relacji. To był bodziec do wystartowania w konkursie. Chcieliśmy dać dzieciom możliwość realnego działania. I tak będzie, bo ogródek ma funkcjonować cały rok, a nie tylko sezonowo – mówi Kinga Podhorodyńska. – Mamy nadzieję na to, że plony pięknie nam wyrosną i że będziemy mogli z nich korzystać, a dzieci będą poznawały zasoby tego ogródka bliżej – dodaje.


Komentarze