Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Odkrywają swoje zaczarowane podwórka

14-08-2018, 07:45 Arkadiusz Wieczorek

„Zaczarowane podwórka” to projekt Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej, który ma na celu włączenie do działań kulturalnych mieszkańców Chebzia i osiedla Kaufhaus, objętych Lokalnym Programem Rewitalizacji. Miniony tydzień był pod tym względem szczególny.

W ramach projektu od 6 do 10 sierpnia odbyły się warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych. Dzięki wspólnym działaniom przygotowano spektakl „Jak to na Rudzie bywało...”, którego scenariusz został oparty na wspomnieniach mieszkańców, a który odbył się z ich udziałem. Efekty zaprezentowano w formie spaceru. Prowadzący Natalia Dinges, Mateusz Flis i Radosław Lis przybliżyli uczestnikom historię osiedla Kaufhaus i ciekawostki z nim związane. Najmłodsi uczestnicy warsztatów przygotowali z kolei krótkie teatralne etiudy, a dorośli opowiedzieli historie związane z Kaufhausem. Zostały one zebrane podczas warsztatów prowadzonych przez Dorotę Furmaniuk. Był także czas na wspólną zabawę.

Z kolei w niedzielę (12.08) przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Chebziu odbyła się impreza pod hasłem „Święto Dzielnic”, w ramach której zaproszono m.in. na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu „Tria Apassionata”. W ramach projektu „Zaczarowane podwórka” we wrześniu i październiku będzie jeszcze okazja do wyjazdów na spektakle teatralne.

Bo właśnie ważnym aspektem projektu jest przypomnienie bogatej historii zabytkowych dzielnic oraz zachęcenie mieszkańców do działań kulturalnych. – Miejskie Centrum Kultury od dawna działa i angażuje społeczność m.in. Chebzia do wspólnych działań artystycznych. Tak było i tym razem. Projektem „Zaczarowane podwórka” chcieliśmy zwrócić uwagę na piękno tych miejsc i ożywić te, niestety coraz częściej zapomniane, przestrzenie – mówi Anna Roszczyk, kierownik działu organizacji imprez Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Nowym Bytomiu.


Komentarze