Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Od stu lat żyją śpiewem

19-11-2019, 11:15 Joanna Oreł

100-lecie chóru mieszanego „Słowiczek” oraz setne rocznice wybuchu I Powstania Śląskiego oraz odzyskania przez Polskę niepodległości – te trzy ważne wydarzenia były okazją do niedzielnego (17.11) świętowania w domu śpiewaczym przy ul. Krasińskiego w Wirku. Z tej okazji odbył się koncert przy udziale zaprzyjaźnionych z chórem gości.

,,Słowiczek” to jeden z najstarszych chórów w Polsce, a więc jego historia jest niezwykle bogata, zaś sam chór wielokrotnie był nagradzany. Tylko w tym roku chórzyści otrzymali Złotą Odznakę Honorową z brylantem VI Stopnia przyznaną przez Śląski Związek Chórów i Orkiestr, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz XXIV Międzynarodową Nagrodę Prezydent Miasta Katowice im. Stanisława Moniuszki.

Obecnie w chórze mieszanym „Słowiczek” śpiewa ok. 30 chórzystów. – Stowarzyszenie Chór Mieszany Słowiczek w Rudzie Śląskiej jest wyjątkowe, ponieważ jest chórem, w którym członkowie nie są jednej płci, nie są w podobnym wieku, nie mieszkają w jednej miejscowości, ani chór nie jest chórem parafialnym – podkreślał Andrzej Pięta, prezes „Słowiczka”. – Co zatem łączy tak różnych członków? Jedna pasja – śpiew. Co ważne, każdy członek uczęszcza na próby i koncerty charytatywne – dodaje.

Efektów pracy z muzyką mogliśmy posłuchać w minioną niedzielę (17.11) podczas koncertu, w trakcie którego chór oraz jego przyjaciele wykonali m.in. patriotyczne pieśni. – Stowarzyszenie posiada własną bibliotekę muzyczną, w której znajduje się ponad 350 utworów kompozytorów śląskich, polskich i zagranicznych, m.in. Pawła Kotuchy i Juliusza Kandziory. W repertuarze chór są kompozycje o różnorodnej stylistyce i tematyce – między innymi pieśni świeckie, religijne, operowe, rozrywkowe, operetkowe, musicalowe, ludowe i okolicznościowe – wyliczał Andrzej Pięta.


Komentarze