Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Od historii do modelarstwa

14-01-2022, 10:25 Joanna Oreł

Stanisław Stryj to rudzianin, który od lat pasjonuje się dziejami dzielnicy Ruda wraz z jej przemysłową historią. Efektem tego jest książka autorstwa pana Stanisława pt. „W Rudzie Na Górnym Śląsku czyli Zakład Górniczy Mikołaj Hrabiego Franciszka Ballestrema” oraz publikacja „Śląsk, jakiego już nie ma. Opowieść nostalgiczna. Zapiski rozmowy ze Stanisławem Stryjem” Doroty Mrówki. Teraz rudzianin postanowił w inny sposób przypomnieć o historycznych obiektach Rudy – na pierwszym piętrze Urzędu Miasta można podziwiać miniatury zabytkowych budynków tej dzielnicy w jego wykonaniu.

Stanisław Stryj od kilkunastu lat zajmuje się badaniem historii Rudy oraz zbieraniem dokumentów związanych z przemysłowym rozwojem tej dzielnicy. Impulsem do rozwoju tej pasji była praca w kopalni „Walenty – Wawel”. Pana Stanisława szczególnie zainteresowała sprawa elektrowni i szybu Mikołaj, które na początku XX wieku wchodziły w skład „Graf Franz Grube” – późniejszej kopalni ,,Walenty – Wawel”. Zarządcami dóbr przemysłowych Ballestremów na terenie Rudy, Rokitnicy, Biskupic i Pławniowic była wówczas rodzina Pielerów, więc także ich działalność zaczęła fascynować Stryja. Efektem pracy pana Stanisława było przygotowanie dokumentacji historycznej na 100-lecie rozpoczęcia budowy „Graf Franz Grube” oraz wydanie książki pt. ,,W Rudzie Na Górnym Śląsku czyli Zakład Górniczy Mikołaj Hrabiego Franciszka Ballestrema”.

Od kilku lat, poza pielęgnowaniem historycznej spuścizny, archiwizowaniem dokumentów i wspomnień rodziny Ballestremów i Pielerów (pasjonat nadal ma kontakt z potomkami Pielerów oraz prowadzi wykłady na temat historii tej rodziny i jej wkładu w rozwój miasta) Stanisław Stryj tworzy miniatury zabytkowych budynków. – Najpierw żona zachęciła mnie do tego, żebym wykonał wiatrak, który ustawiony został przed naszym domem. Później zacząłem budować obiekty historyczne Rudy, bo przecież pasjonuję się nią od lat. Wykonałem ze zużytych skrzynek sklepowych m.in. dworzec kolejowy, budynek Muzeum Miejskiego, piekarok, czy dom Karola Goduli – wylicza Stanisław Stryj.

Część wykonanych eksponatów można podziwiać na wystawie, która znajduje się na I piętrze głównego budynku Urzędu Miasta przy Placu Jana Pawła II. Z kolei na II piętrze dostępna jest wystawa poświęcona Toruniowi. Przygotował ją inny, rudzki pasjonat – Bronisław Wątroba. Ekspozycja prezentuje zdjęcia oraz fraszki po śląsku na temat miasta, jego historii i ciekawostek z nim związanych.


Komentarze