Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

O kulturze w 2013 roku

07-01-2013, 10:41 Monika Herman-Sopniewska

O kulturze w 2013 roku z Andrzejem Trzcińskim – naczelnikiem Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej UM w Rudzie Śląskiej rozmawia Monika Herman-Sopniewska.


- Ten rok 2012 był całkiem owocny jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne…

- W sumie odbyły się 32 imprezy  organizowane przez Urząd Miasta. Skorzystało z nich nawet 60 tysięcy mieszkańców naszego miasta, jest to niewątpliwie liczba znacząca. Myślę, że te imprezy, które od lat się tutaj odbywają jak Dni Rudy Śląskiej, czy Festiwal Orkiestr Dętych cieszą się niezmienną sympatią mieszkańców. Ale będę też nowości i myślę, że w 2013 roku nie zbraknie ciekawej oferty kulturalnej dla miasta. Musimy na to patrzeć kompleksowo, bo to nie tylko Urząd Miasta, ale i inne nasze instytucje kultury jak MCK,  DK w Bielszowicach, MBP i Muzeum Miejskie to również miejsca, gdzie dzieje się wiele ciekawych, kulturalnych rzeczy.


- Co na pewno zdarzy się w 2013 roku jeśli chodzi o kulturę?

- Będę na pewno w połowie czerwca Dni Rudy Śląskiej. Trwają już wstępne rozmowy z zespołem Genesis Classic, ale nie mamy jeszcze żadnych konkretów. Z polskich zespołów myślimy o zespole Ira, albo Golden Life. Zobaczymy… Dni Rudy Śląskiej to nie tylko koncerty, ale i cała oprawa – konkursy, atrakcje dla mieszkańców Rudy Śląskiej. W ubiegłym roku bardzo podobał się stylista Jacek Olejniczak, który udzielał porad mieszkankom miasta jak dobrze wyglądać. W tym roku być może też zdecydujemy się na takie akcenty.


- W tym roku nie może zabraknąć Festiwalu Orkiestr Dętych.

- Tak, żałuję, ze kończą się programy umożlwiające korzystanie ze środków zewnętrznych. W 2011 roku mieliśmy dofinansowanie na taką imprezę i wtedy udało nam się ją  zrobić dużo większą. W ubiegłym roku udał się natomiast  powrót tego festiwalu do Parku Kozioła, czyli tam gdzie  festiwal ma swoje korzenie. To jest takie miejsce, gdzie ta impreza się udaje i gdzie mieszkańcy są wybitnymi fanami takiego rodzaju muzyki.


- Co nowego z imprez kulturalnych w 2013 roku?

- Będziemy chcieli na pewno w  tym roku zrobić Industriadę. To jest impreza, która była robiona przez Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. W tej chwili my to będziemy robić. Chcemy również zorganizować Festiwal Wspomnień i Kabareton. W tym roku te imprezy być może wejdą do programu Dni Rudy Śląskiej. Nie zapominamy o Pożegnaniu lata. W ubiegłym roku koncertował zespół Dżem, w tym roku również będziemy organizować taką imprezę.  Trwają natomiast rozmowy z Programem I Polskiego Radia. Być może uda się, żeby w tym roku gościem audycji  Lata z Radiem było nasze miasto. Na pewno będziemy kontynuować organizację festynów w dzielnicach we współpracy ze społecznością lokalną. Będą też kolejne miejskie eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbędą się w marcu i Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Chcemy też zrobić Piknik Europejski , który w ubiegłym roku odbył się na nowobytomskim rynku. Będą koncerty i imprezy okazjonalne, więc już teraz zapraszam na nie bardzo serdecznie.

 

- Dziękuję bardzo za rozmowę.

 


Komentarze


07-01-2013, 16:06
tenisista napisał(a):

Od roku nieczynne korty tenisowe na Wirku. Dlaczego ? Brak funduszy ?Niszczeją i zarastają trawą.A może teren czeka na dewelopera ? panie naczelniku od sportu ?