Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

O historycznych postaciach na Ficinusie

27-10-2017, 13:17 Joanna Oreł

O Błażeju Rodze i jego córce Marii, Edmundzie Giemsie, czy Joannie Schaffgotsch – m.in. o tych postaciach, związanych z historią Rudy Śląskiej, dyskutowano w piątek podczas spotkania na Ficinusie. Była to okazja do przypomnienia nieco już zapomnianych postaci, które wywodzą się z naszego miasta lub są z nim związane, a których działalność wykraczała daleko poza granice Rudy Śląskiej.

Ostatni piątek na Ficinusie poprowadzili Jan Wyżgoł, prezes Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej oraz Andrzej Godoj, historyk i kustosz Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Ten pierwszy mówił m.in. o Błażej Rodze, wybitnym chemiku, który sławę zdobył m.in. zdobył dzięki autorskiemu opracowaniu sposobu oznaczania zdolności spiekania węgla, a który w 1932 roku został dyrektorem koksowni Wawel w Rudzie Śląskiej. Jan Wyżgoł mówił także Marcie Rodzce, córce chemika, która z kolei znana jest z tworzenia przepięknych witraży w kościołach całej Polski.

Natomiast historyk Andrzej Godoj wspominał dzieje króla cynku, czyli Karola Goduli i krążące wokół niego legendy oraz śląskiego Kopciuszka – Joanny Gryzik, podopiecznej Goduli. Ale oprócz historii, było też o sporcie. A to za sprawą Edmunda Giesy, wychowanka drużyny Naprzód Ruda, który jako reprezentant naszego kraju uczestniczył w 1938 roku w Mistrzostwach Świata.


Komentarze