Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Noc Świętojańska

15-06-2018, 09:01 admin

Pokaz ognia, koncerty Bożeny Mielnik, „Emi Band”, KWK „Bielszowice”, a także występ grupy „Moklandia” – to tylko niektóre atrakcje, jakie zaplanowano w ramach tegorocznej Nocy Świętojańskiej w Rudzie Śląskiej. Odbędzie się ona 23 czerwca (sobota) w parku Strzelnica w dzielnicy Bielszowice. - Jak co roku zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy w tę wyjątkową noc – mówi Grażyna Skuczeń z Domu Kultury Bielszowice, organizator imprezy.

Już od godz. 14:00 najmłodsi będą mogli korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji: dmuchańców, samochodzików elektrycznych czy kul wodnych. Noc Świętojańska rozpocznie się o godz. 18.00 koncertem orkiestry dętej KWK „Bielszowice” pod dyrekcją Zygmunta Kliksa. – To zespół z długoletnią tradycją, słucha się go z wielką przyjemnością. Zawsze prezentuje najwyższy poziom artystyczny – podkreśla Grażyna Skuczeń. O godz. 19.00 swój program artystyczny zaprezentuje zespół „Emi Band”, a następnie Bożena Mielnik (godz. 20:00).

Na godzinę 21.20 zaplanowany jest pokaz ognia „Fire show”, natomiast o 22.00 tradycyjnie zostanie rozpalone ognisko. O godz. 22.10 zebrani będą mogli uczestniczyć w półgodzinnym widowisku świętojańskim w wykonaniu grupy „Moklandia”. – Od 22:45 zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy z DJ-em – zapowiadają organizatorzy. Tuż przed północą uczestnicy zabawy wyruszą na poszukiwanie kwiatu paproci. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydent miasta Grażyny Dziedzic.

Noc Świętojańska obchodzona jest w wigilię dnia świętego Jana Chrzciciela, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca. Datę tę przyjmuje się jako dzień narodzin Świętego. Jednak swoje korzenie święto to ma w obrzędach pogańskich, które związane były z czasem letniego przesilenia słońca. Najkrótsza noc w roku była nazywana, zależnie od regionu, nocą Kupały, sobótką czy palinocką. Było to święto ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju, radości i miłości.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze