Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Noc Muzeów w Rudzie Śląskiej

15-05-2024, 14:03 JO

„Każdy mo swojego ptoka, czyli śląskie hobby” – to hasło tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę (18.05) w godz. od 16.00 do 23.00 w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka oraz w I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. W tegorocznej Nocy Muzeów weźmie również udział Muzeum im. dr Pelagii Kwapulińskiej działające przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Kochłowicach. Udział w rudzkiej Nocy Muzeów jest bezpłatny.

- Nasze muzeum we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza pragnie zaprosić na wieczór pełen atrakcji – zaznacza Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. - Impreza zgromadzi ludzi z pasją, rękodzielników oraz artystów, którzy chętnie podzielą się z uczestnikami swoimi pasjami, odkryją sekrety zainteresowań i zaprezentują perły swych kolekcji. Do magazynów sięgną także rudzcy muzealnicy prezentując podczas otwarcia wystawy eksponaty dokumentujące rozmaite hobby. Nie zabraknie też koncertów, warsztatów dla dzieci i dorosłych, prezentacji gry w skata, zajęć w „etnołogródku” i wielu innych atrakcji – dodaje.

W Muzeum Miejskim tegoroczna Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 16.00 otwarciem wystawy czasowej „Każdy mo swojego ptoka, czyli śląskie hobby”. Następnie odbędą się wykład dr hab. Doroty Świtały-Trybek (godz. 16.10) oraz występ Ślązaka Roku 2007 Norberta Klosy (godz. 16.30). O godz. 16.45 zaplanowany został występ Edwarda Jona - laureata konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku w 2008 r. a o godz. 17.00 muzykowanie na akordeonie i opowieści Józefa Osmendy o kolekcji akordeonów. O swojej pasji ornitologicznej opowie Marek Faber z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza oraz zaprezentuje fotografie (godz. 17.40). Nie zabraknie też koncertu Grzegorza Płonki (godz. 18.20) oraz koncertu Orkiestry Dętej KWK „Pokój” pod batuta Jacka Kampy o godz. 20.00.

W tym samym czasie wiele atrakcji czekać będzie na odwiedzających także w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie już o godz. 16.00 zostaną ustawione stanowiska prezentujące tradycyjne i współczesne hobby z udziałem twórców ludowych. W placówce odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży (o godz. 16.00, 16.50 i 17.40) oraz pokaz walki zapaśniczej zawodników ZKS „Slavia” Ruda Śląska (godz. 18.30). Z kolei o godz. 19.30 rozpocznie się nauka gry w skata, czyli warsztaty prowadzone przez członków Polskiego Związku Skata Okręgu Zabrze.

Natomiast w muzealnym „etnołogródku” atrakcje rozpoczną się także o godz. 16.00 i potrwają do godz. 19.00. Można będzie dowiedzieć się ciekawostek związanych z działalnością śląskich hobbystów takich jak: hodowcy gołębi i kanarków, działkowców i kolekcjonera rowerów. Nie zabraknie też ekspozycji zabytkowych rowerów, kącika gier i zabaw dla dzieci oraz atrakcyjnej niespodzianki, a także prezentacji dawnych sprzętów  gospodarskich.

Wstęp wolny. Na część wydarzeń obowiązują rezerwacje. Szczegóły na plakacie oraz pod nr telefonu: 32 248 44 57.

Noc Muzeów organizowana przez Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej we współorganizacji z I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza objęta została dofinansowaniem ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Drugą instytucją włączającą się w tegoroczne obchody Nocy Muzeów jest III Liceum Ogólnokształcące w Kochłowicach przy ul. Oświęcimskiej 90, gdzie atrakcje w ramach Nocy Muzeów zostały zaplanowane na 17 maja w godz. od 17.00 do 23.00. Poza zwiedzaniem wystawy stałej, będzie można wykonać pamiątkowe fotografie w fotobudce, a na najmłodszych czekać będą różne niespodzianki.

Warto wspomnieć, że na terenie placówki od lat działa przyszkolne Muzeum im. dr Pelagii Kwapulińskiej, nauczycielki historii, dzięki zaangażowaniu której powstało to miejsce. „Pela”, bo tak ją nazywano, była założycielką szkolnej Izby Pamięci i Tolerancji. Do zbierania eksponatów mających związek z historią, głównie Rudy Śląskiej, zachęcała swoich uczniów, ale część z nich zdobywała sama. Eksponaty zaczęto gromadzić w 1969 roku.

Europejska Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę lub za darmo. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 r. w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze