Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Noc Muzeów pod hasłem „Niepodległość”

11-05-2018, 12:35 UM Ruda Śląska

Koncert, zwiedzanie ekspozycji stałych, wystawa historyczna, finał konkursu plastycznego o tematyce niepodległościowej, prelekcja, biało-czerwone warsztaty plastyczne dla najmłodszych – to tylko niektóre atrakcje, które przygotowało Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej z okazji Europejskiej Nocy Muzeów. W imprezę placówka włącza się już po dziesiąty. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

19 maja br. w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka przy ul. Wolności 26 impreza rozpocznie się o godz. 18:00 występem młodych artystów Atelier Sztuki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. G. Morcinka, podopiecznych Anny Morajko. Dla odwiedzających zostanie udostępniona wystawa „Drogi do Niepodległej” z Muzeum Niepodległości oraz wystawa prac z rozstrzygniętego w tym dniu konkursu plastycznego „Mój Śląsk – Moje Miasto”. Następnie będzie możliwość wysłuchania prelekcji historyka Zdzisława Sobieraja. O godz. 20:00 uczniowie III klasy gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcącym nr 1 im. A. Mickiewicza, pod kierunkiem Bożeny Bismor, zaprezentują spektakl „Wojna o miłość”. Potem na sali rozpocznie się koncert Piotra Herdziny wraz z zespołem Bez Nazwy.

W trakcie Nocy Muzeów tradycyjnie dla wszystkich naszych gości dostępne będą wystawy stałe. Na zwiedzanie z przewodnikiem zapraszamy co godzinę od godz. 19:00 do godz. 23:00. Wejścia odbywają się w grupach 20-osobowych – zachęca Krzysztof Gołąb, dyrektor rudzkiego muzeum. – W tym roku hasłem przewodnim będzie „Niepodległość” – dodaje.

Dla najmłodszych przewidziane są pokazy i animacje, przygotowane przez Akademię Zabawy Smile oraz patriotyczne, biało-czerwone warsztaty plastyczne.

Europejska Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę lub za darmo. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 r. w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.


Komentarze