Narodowe Czytanie „Kordiana”
05-09-2024, 10:02 JO
W najbliższą sobotę, 7 września, o godz. 12.00 na orzegowskim rynku (w razie niepogody w Galerii „Czapla” w Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kard. A. Hlonda 29) odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku w całej Polsce będzie czytany „Kordian” Juliusza Słowackiego. W rudzkiej odsłonie wydarzenia w tytułową rolę wcieli się Bartłomiej Wagner z Teatru „Pierro” prowadzonego w II LO przez Annę Morajko-Fornal. Udział wezmą również m.in. uczniowie klas mundurowych z IV LO im. H.C. Hoovera.
- Serdecznie zapraszam mieszkańców do wspólnego czytania, które nie tylko przybliża treści najpiękniejszych utworów literatury polskiej, ale także jednoczy wokół ponadczasowych wartości, które w swych dziełach zawarli geniusze poezji i prozy – mówi prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk, który będzie czytać fragmenty utworu wraz z małżonką. Swój udział we wspólnym czytaniu dzieła Słowackiego zapowiedzieli również rudzcy parlamentarzyści i samorządowcy. Jak zwykle będzie możliwość otrzymania pamiątkowej pieczęci na własnych egzemplarzach „Kordiana”.
Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat „Kordian” doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku lekturą Narodowego Czytania była „Lalka” Bolesława Prusa, w 2016 roku „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Z kolei w 2018 roku, w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, akcja miała wyjątkowy charakter. Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
W kolejnym roku lekturą był zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.
W 2020 roku czytana była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W 2022 roku, Roku Romantyzmu Polskiego, odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, natomiast w 2023 roku w tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie czytano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Źródło: UM Ruda Śląska
Komentarze