Namalować niewidoczne
17-06-2013, 18:07 Robert Połzoń
Niezwykła wystawa pojawiła się dziś w sali Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka. Swoją twórczość zaprezentowali tam wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.
- Ta wystawa jest efektem naszej współpracy z Muzeum. Tematyką prac jest region. Dzieci przebywające w Ośrodku pochodzą z różnych regionów Polski, a wiec pojawia się w tej kwestii wiele elementów - tłumaczyła Elżbieta Hardzina, kierownik internatu, który funkcjonuje przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie - Te prace powstały w ramach zajęć mających na celu rozwijanie sprawności dzieci, co pomaga w dalszej ich edukacji. W dużej mierze skupiają się one na usprawnieniu dotyku, który jest istotny w późniejszym czasie w nauce Braille'a - dodała.
Dzieci wykonały prace najróżniejszymi technikami. Na ścianach zawisły między innymi dwie prace wykonane za pomocą techniki Braille'a.
- Są tu obrazy malowane pędzlem oraz rysunki, które wykonały dzieci słabowidzące. Natomiast dzieci niewidome wykonały prace przestrzenne, czyli na przykład płaskorzeźby z masy solnej. Je także na tej wystawie możemy zobaczyć - mówi pani Agnieszka, pedagog w internacie.
- Ci artyści nie mają tylu szans pokazania swoich zdolności. Jest to fantastyczny pomysł i uważam, że tego rodzaju inicjatyw powinno być więcej - podkreśla pani Ania, uczestnik wystawy.
Niebanalną wystawę będzie można oglądać do 23 czerwca.
Komentarze