Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Najstarszy zabytek Rudy Śląskiej bez tajemnic

12-07-2016, 11:19 Joanna Oreł

Głosami ponad 50 tys. osób stowarzyszenie „Genius Loci – Duch Miejsca” wygrało konkurs, dzięki któremu uda się jeszcze bardziej uatrakcyjnić zbliżającą się IV edycję imprezy historycznej pt. „In memoriam castri – Ku pamięci grodu”, która tradycyjnie już odbędzie się przy średniowiecznym gródku w Kochłowicach. Miejsce to stało się historyczną wizytówką naszego miasta, którą udało się odkryć krok po kroku dzięki niedawno zakończonym badaniom archeologicznym.

Prowadzone przez dwa lata analizy dały odpowiedź na pytanie o to, jaka była przyszłość kochłowickiego gródka. Między innymi dzięki odnalezieniu fragmentów ceramiki, archeolog Dariusz Goiński, który prowadził badania, ustalił datę powstania gródka na XIV-XV wiek. Ale „niespodzianek” archeologicznych było znacznie więcej. – Najważniejszym odkryciem było znalezie pozostałości konstrukcji oporowej na dnie fosy oraz drewniango mostu, łączącego kopiec z przedpolem gródka od strony północnej – wyjaśnia Przemysław Noparlik, prezes stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca, które od kilku lat opiekuje się najstarszym zabytkiem Rudy Śląskiej.

W latach 2013-2015, kiedy to prowadzono wykopaliska, na dnie fosy udało się także odnaleźć pozostałości średniowiecznego mostu oraz konstrukcji oporowej, zabezpieczającej zbocza stożka przed osuwaniem. Na szczycie kopca natrafiono z kolei na pozostałości wieży mieszkalnej. O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się w ostatni weekend sierpnia, kiedy to przy kochłowickim gródka odbędzie się IV edycja imprezy historycznej pt. „In memoriam castri – Ku pamięci grodu". – W tym roku poza rycerzami i rzemieślnikami (między innymi kowalem, kuźnikiem, filcownikiem, czy garncarzem) pojawią się też animatorzy zabaw dla dzieci, utrzymanych w duchu średniowiecza. Tradycyjnie pojawi się też strzelnica łucznicza, polowe muzeum i kuchnia historyczna. Odwiedzający gródek będą mogli także z przewodnikiem wybrać się na wycieczkę po gródku – zachęca Przemysław Noparlik.

Takie uatrakcyjnienie imprezy możliwe będzie dzięki poparciu rudzian, którzy oddali ponad 50 tys. głosów w ramach inicjatywy „Tesco Pomagamy”, dzięki którym inicjatywa stowarzyszenia „Genius Loci – Duch Miejsca” zwyciężyła, zdobywając 5 tys. złotych. – Pieniądze te zostaną przeznaczone na ściągnięcie większej liczby rekonstruktorów, głównie zbrojnych, których w poprzednich latach najbardziej brakowało – wyjaśnia Noparlik.


Komentarze