Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Najpiękniejsze szopki w Muzeum Miejskim

20-12-2023, 11:08 JO

Już w najbliższy czwartek (21.12) Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej (ul. Wolności 26) zaprasza na otwarcie wystawy pokonkursowej 24. edycji konkursu „Śląska Szopka Bożonarodzeniowa”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00. Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych 65 szopek wykonanych przez rudzian w różnym wieku. Wystawa potrwa do 4 lutego 2024 roku.

- Od samego początku konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Rudy Śląskiej i na stałe wpisał się w tradycję naszego miasta i muzeum – podkreśla Irena Twardoch z Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. - Każdego roku uczestnicy zaskakują jury wielką pomysłowością, a ich prace są niezwykle kreatywne i piękne. Wszystkie szopki są wspaniałe – dodaje.

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, ale swoją pracę może również zgłosić rodzina w kategorii „Szopka rodzinna”. W tym roku do konkursu „Śląska Szopka Bożonarodzeniowa” zostało zgłoszonych 65 prac wykonanych przez 65 uczestników i 17 rodzin. Do konkursu zakwalifikowano wszystkie prace, a 30 szopek zostało nagrodzonych. Laureatami konkursu zostało 36 uczestników i 7 rodzin.

- Kreatywność uczestników nie zna granic, ponieważ „betlyjki”, które zostają zgłaszane w konkursie, wykonywane są różnymi technikami z wykorzystaniem najrozmaitszych materiałów. Pojawiały się szopki wykonane m.in. z drutu, kory, drewna, folii, gipsu, metalu, węgla, szkła, ceramiki, ze zboża, szyszek, mydła, włóczki. Wykorzystywano także artykuły spożywcze: pierniki, wafle, makaron czy orzechy – tłumaczy Irena Twardoch.

Podczas zwiedzania wystawy pokonkursowej będzie można zagłosować na najpiękniejszą szopkę. Autor, którego praca otrzyma największą liczbę głosów, zdobędzie nagrodę publiczności. Warto dodać, że szopki, które zgłaszane są do udziału w konkursie, rozpatrywano w 6 kategoriach: dzieci do lat 6, uczniowie klas I-III, klasy IV-V, klasy VI-VIII, młodzież szkół ponadpodstawowych i szopka rodzinna.

W tym roku do udziału w konkursie zgłosiły się: rudzkie przedszkola nr: 8, 12, 20, 37, 40, szkoły podstawowe nr: 6, 7, 11, 17, 18, 20, 22, 25, 28, 30, 40, 41, IV Liceum Ogólnokształcące im. H.C. Hoovera oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Rudzie Śląskiej.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze