Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Muzyka chóralna zabrzmiała w Rudzie Śląskiej

19-05-2018, 23:23 Agnieszka Lewko

Po raz pierwszy w Rudzie Śląskiej odbyła się Noc Chórów. W siedmiu miejscach Nowego Bytomia swój repertuar zaprezentowało aż 11 zespołów, dzięki którym można było posłuchac aż 700 minut muzyki. Gościem specjalnym wydarzenia był chór Csikszerda z Budapesztu. To właśnie stamtąd zaczerpnięto ideę wydarzenia, czyli przedstawienie muzyki chóralnej szerszej widowni poprzez wyjście artystów na ulice miasta. 

 - Dawniej śpiewało się w domach, tradycja rodzinnego muzykowania była głęboko zakorzeniona w naszej śląskiej kulturze, a w okolicy działało wiele chórów czy zespołów artystycznych. Dzisiaj niestety tradycje te zostały wyparte przez kulturę masową, sztuka „schowała się” w salonach, nabrała cech ekskluzywności i nie jest już elementem życia codziennego. Pozostawiła jednak po sobie pewną niezapełnioną przestrzeń, którą spróbowaliśmy zapełnić–  tłumaczył Krzysztof Dudzik, dyrektor artystyczny Nocy Chórów.

 - Wspólne śpiewanie przynosi radość, scala pokolenia, uczy otwartości i kształci. Noc Chórów to okazja, by zadbać o tradycję, a przeżycia muzyczne połączyć z przebywaniem w przestrzeni miejskiej, która zazwyczaj zupełnie nie kojarzy się z miejscem koncertowym - powiedziała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Koncerty chórów odbyły się na rynku w Nowym Bytomiu, w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury (scena Pubu Druid), w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 17 (ul. Niedurnego 63), ajnfarcie (wejście przy placu Jana Pawła II 3), kościele pw. św. Pawła Apostoła, na parkingu Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia oraz w wieży wodnej. 

W wydarzeniu udział wzięło 10 zespołów ze Śląska, które zaprezentowały się w pięciu kategoriach: muzyce klasycznej, współczesnej, dziecięcej, folklorze i w pop-jazz. Po wspólnym odśpiewaniu piosenki Nocy Chórów na rynku wykonawcy przeszli  do poszczególnych miejsc na terenie Nowego Bytomia, gdzie zaprezentowali  swój repertuar w 20-minutowych występach. 

Swój repertuar zaprezentowali: Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej z Gliwic, Chór Gaudeo ze Świerklan, Polonia Harmonia z Piekar Śląskich, Chór Przednutka z Kobielic, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego, Chór Kameralny Akademii Muzycznej oraz Zespół Kameralny Santarello z Katowic, Chór Klaster oraz Cantores don Bosco z Zabrza, Chór Szkoły Muzycznej z Rudy Śląskiej oraz Csikserda z Budapesztu.

 


Komentarze