Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Muzyczne zakończenie

28-06-2016, 13:31 Magdalena Buchta

W ubiegłym tygodniu zakończył się kolejny rok szkolny - także i w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. Dla placówki był to rok pełen nowych wyzwań, a drugi semestr, podobnie jak pierwszy, obfitował w muzyczne wydarzenia i osiągnięcia uczniów szkoły.

- Udział uczniów w konkursach i związane z tym dobre wyniki to efekt ogromnej pracy nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Złożyły się na to godziny ćwiczeń i lekcji, wyrzeczeń, ale i satysfakcji z osiągniętych celów – tłumaczył Mirosław Krause, dyrektor szkoły. W II semestrze dwa zespoły kameralne zdobyły wyróżnienia w Regionalnych Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej Szkół Muzycznych. Było to trio smyczkowe Sabiny Wilczek w składzie: Tomasz Swaczyna, Bogusława Krzemień, Nadia Wandziura oraz trio fletowe Anny Kolarz, w którym występują Dorota Stachurska, Julia Szyszka i Paweł Wawrzynek. Trio fletowe otrzymało także III miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Jastrzębiu Zdroju.

Muzyka kameralna na stałe zagościła w murach szkoły i cieszy się coraz większa popularnością. Świadczy o tym wyróżnienie dla Zespołu Muzyki Dawnej „Leggiero” w składzie Zuzanna Noga, Sara Siedlaczek, Klaudiusz Kusz (opieka pani Magdaleny Bąk i Małgorzaty Kaniowskiej) na IX Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki dawnej oraz dla kwartetu fortepianowego (Julia Nowak, Dawid Doza, Dominika Kiolbasa, Karol Krzemiński – przygotowanie Anna Skubacz) na XXV Bystrzyckim Konkursie Zespołów Kameralnych, a także wyróżnienie i nagroda specjalna im. Bolka Błaszczyka dla Dominiki Kiolbasy na VI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Kameralnej ,,Od MoCarta do Mozarta". Na tym samym konkursie nagroda przypadła najlepszemu trio smyczkowemu ,,Violinki" (Maria Tomecka, Zuzanna Woźniak, Radosław Drabik, na czele z Anną Skubacz), a także wyróżnienie dla „Błękitnych Smyczków” (Aleksandra Przewłoka, Bogusława Krzemień, Nadia Wandziura) prowadzonych przez Sabinę Wilczek. Do osiągnięć należy też wyróżnienie dla klasy III c na Przeglądzie Zespołów Rytmicznych Szkół Muzycznych I stopnia i Baletowych Regionu Śląskiego.

Nie zabrakło też nagród dla solistów, a najważniejsze z nich to osiągnięcia młodych klarnecistów Kacpra Bąka i Oliwii Dygi, gitarzystki Hanny Youseff, trębaczki Patrycji Kuli oraz flecistek Marty Opielki i Anny Marii Wiak.

Dumą szkoły muzycznej są nie tylko konkursy. To szereg wydarzeń, które placówka organizuje lub w których bierze udział jako gość, dając możliwość spotkania z muzyką szerokiej publiczności. Do najważniejszych koncertów, jakie zorganizowała szkoła muzyczna w minionym semestrze zdecydowanie należy „Chopin 1810-2010” (koordynacja Klaudii Krause). Koncert był pierwszym w historii miasta wykonaniem II Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina w opracowaniu na kwintet smyczkowy. Oprócz tego szkoła ma w swoim repertuarze koncerty, które na stałe wpisały się do kalendarza jej wydarzeń, m.in. Koncert Pedagogów i Absolwentów. W bogatej ofercie placówki znalazły się też koncerty dla przedszkoli czy koncerty muzyki dawnej.

Swoje umiejętności z powodzeniem prezentują największe zespoły, które są chlubą szkoły: orkiestra, prowadzona przez Małgorzatę Kaniowską, chór  Krzysztofa Dudzika oraz Big Band Mirosława Krausego i Mariusza Mączki, które reprezentują placówkę na najważniejszych wydarzeniach.

Ostatni rok był dla szkoły wyjątkowy, bowiem doczekała się ona pierwszych II stopnia.  - To pożegnanie było niezwykle wzruszające, bo większość absolwentów II stopnia uczęszczało do tej szkoły przez wiele lat, będąc jednocześnie absolwentami szkoły I stopnia. Do grona, którzy za swoją wytrwałość otrzymali dyplomy ukończenia szkoły z tytułem „muzyk” o specjalności „instrumentalistyka” dołączyli Joanna Barwińska, Wioletta Gromada, Anna Klimczak, Sara Kuzynin, Aleksandra  Madeja, Szymon Milej, Kinga Spyra, Magdalena Noga-Witkowska, Oktawia Nowok, Jakub Szuba i Justyna Wyrwich – wymieniał dyrektor szkoły.


Komentarze