Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Muzyczna uczta na Ficinusie

01-11-2017, 10:48 Agnieszka Lewko

Koncert muzyki Jana Sebastiana Bacha oraz Georga Philippa Telemana odbył się z okazji 500-lecia Reformacji w kościele ewangelicko-augsburskim na Ficunusie. Gwiazdą wieczoru była słowacka sopranistka Michaela Kuštekova, która zaśpiewała w towarzystwie zespołu EXtempore.

- Tradycje kulturowe dzielnicy Wirek są bardzo bogate. W ubiegłym roku obchodziliśmy 125. rocznicę wybudowania wireckiej synagogi, dzisiaj świętujemy 500 lat Reformacji. Cieszę się, że rudzianie mogą włączyć się w obchody roku jubileuszowego – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. - To ważne, że w Rudzie Śląskiej istnieje społeczność ewangelicka, bo to wielki atut dla miasta. Mam nadzieję, że przetrwa jeszcze przez wiele lat i nadal aktywnie będzie uczestniczyć w życiu naszego miasta - dodał wiceprezydent Krzysztof Mejer podczas koncertu.

W wireckim kościele miłośnicy muzyki mogli usłyszeć m.in. kameralne sonaty Bacha oraz dwie reformacyjne kantaty Telemanna. - Województwo śląskie w tym roku obchodzi rok Reformacji. Dzisiejsza uczta muzyczna w kościele na Ficinusie jest właśnie jednym elementem wchodzącym w jego obchody - zaznaczył Henryk Mercik, wicemarszałek województwa śląskiego, który objął patronat nad wydarzeniem.


Komentarze