Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Muzealna noc pełna atrakcji

20-05-2018, 15:19 Agnieszka Lewko

Pod hasłem „Niepodległość” przebiegła tegoroczna Noc Muzeów w Rudzie Śląskiej. Już po raz dziesiąty rudzkie Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka włączyło się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów i otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających.

- Temat Nocy Muzeów związany jest z ogólnokrajowym świętowaniem stulecia niepodległości. Chcemy przypomnieć także to, co związane jest przede wszystkim ze Śląskiem, czyli na przykład powstaniami śląskimi. Dlatego przygotowaliśmy wystawę „Mój Śląsk - Moje Miasto”, którego uzupełnieniem jest wystawa pomników powstańców śląskich, zarówno przedwojennych, jak i współczesnych - tłumaczył Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Na początku sobotniej (19.05) Nocy Muzeów w rudzkiej placówce dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym „Mój Śląsk - Moje Miasto”, otrzymały nagrody i wyróżnienia.  - Prace koncentrowały się wokół tematyki niepodległościowej i patriotycznej  związanej przede wszystkim z Rudą Śląską, a w konkursie wzięli udział podopieczni rudzkich szkół i przedszkoli - zaznaczył Andrzej Godoj z Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka.

Oprócz prac konkursowych w  rudzkim muzeum można było także zobaczyć występ młodych artystów Atelier Sztuki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Gustawa Morcinka, podopiecznych Anny Morajko. Odwiedzający muzeum mogli podziwiać również wystawę „Droga do Niepodległej” sprowadzoną z Muzeum Niepodległości oraz posłuchać wykładu historyka Zdzisława Sobieraja. Kolejnymi atrakcjami muzealnej nocy był też spektakl „Wojna o miłość” uczniów ZSO nr 2 pod kierunkiem Bożeny Bismor oraz koncert Piotra Herdziny, a także zwiedzanie wystaw stałych muzeum. Ale to nie wszystko. Moc atrakcji czekała na dzieci, które wzięły udział w warsztatach biało-czerwonych oraz pokazach i zabawach przygotowanych przez Akademię Zabawy Smile.


Komentarze