Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

„Modre ajnfarty” na Ficinusie

22-09-2015, 10:28 admin

Literat Krystian Gałuszka będzie gościem specjalnym najbliższego spotkania z cyklu „Twórczy piatek na Ficinusie". Artysta zaprezentuje swój najnowszy tomik poezji napisany w gwarze śląskiej. - Moje "Modre ajnfarty" są jak „modro kapusta”. Zostały napisane po to, aby smakowały - mówi Krystian Gałuszka. Spotkanie autorskie odbędzie się 25 września o 17:00 na zabytkowej kolonii robotniczej przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej (salka parafialna kościoła ewangelickiego).

Piątkowy wieczór będzie okazją do spotkania z autorem i „posmakowania” fragmentów wierszy. Tomik, wydany nakładem Wydawnictwa Naukowego „Śląsk” w Katowicach, jest uważany za jedną z najpiękniejszych propozycji poetyckich napisanych po śląsku. Zawiera 21 nowych wierszy – ajnfartów oraz 6 utworów napisanych wcześniej. Okładkę stworzył Piotr Pilawa. Na miejscu będzie można otrzymać bezpłatnie „Gazetę Plakatową” wydaną specjalnie z tej okazji i opracowaną przez spółkę autorską Gałuszka-Pilawa oraz nabyć egzemplarz książki.

Krystian Gałuszka związany jest z Rudą Śląską - tutaj mieszka i pracuje jako dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Znany jest z propagowania kultury śląskiej. Jest autorem 18 książek i współtwórcą kilkunastu innych.

Cykliczne spotkania przy ul. Kubiny to inicjatywa miasta, biblioteki miejskiej i parafii ewangelickiej, dotycząca promocji Kolonii Robotniczej „Ficinus” oraz szeroko pojętych tradycji śląskich. W każdy ostatni piątek miesiąca przy kawie i kołoczu jest możliwość uczestniczenia w ciekawych spotkaniach na różnorodne tematy na śląską nutę.

Twórcze piątki odbywają się w salkach parafii ewangelickiej w Wirku. - Dzięki gościnności ks. proboszcza Marcina Brzóski możemy spotykać się w tym charakterystycznym dla miasta miejscu – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – To historyczna perełka Rudy Śląskiej, którą każdy rudzianin powinien poznać, stąd pomysł cyklicznych spotkań na Ficinusie – podkreśla.

Przed lub po każdym spotkaniu jest możliwość zwiedzania Ficinusa z przewodnikiem, po wcześniejszym zgłoszeniu. Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej - Wirku. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla.

Kolonia składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Nazwano ją tak na cześć ważnego urzędnika górniczego, który był odpowiedzialny za jej budowę. Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość kolonii polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko - przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze