Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Młodzi zagrali dla młodych

22-12-2021, 10:14 Joanna Oreł

15 takie spotkanie, ponad 40 utalentowanych muzyków oraz trzy występy w jeden weekend dla ponad 600 słuchaczy. Tak w skrócie można podsumować „Koncerty Poetyckie”, które zorganizowane zostały w miniony weekend na deskach Miejskiego Centrum Kultury przez kluby młodzieżowe Stowarzyszenia Świętego Filipa Nereusza. W trakcie wydarzeń została przeprowadzona zbiórka na aktywizację młodzieży, w tym remont klubu młodzieżowego w Rudzie. Nadal można wpłacać pieniądze na ten cel.

Przez kilka miesięcy ponad 40 wokalistów i instrumentalistów pracowało nad wybranymi utworami, po to, by w minioną sobotę (18.12) i niedzielę (19.12) zachwycić słuchaczy pięknem interpretacji utworów m.in. Marka Grechuty, Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, czy zespołu Stare Dobre Małżeństwo. 15. „Koncert Poetycki” odbył się pod hasłem „Młodzi grają dla młodych”. – Od 16 lat Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza prowadzi kluby młodzieżowe – miejsce rozwoju, odkrywania pasji, nawiązywania trwałych i prawdziwych przyjaźni – tygiel energii, pasji, bezinteresowności, odwagi, braterstwa i całego szeregu wartości, które klubowicze niosą z dumą na swoich koszulkach i w swoich sercach – podkreśla Sara Ludwig ze Stowarzyszenia Świętego Filipa Nereusza. – Tworzenie im przestrzeni do rozwoju talentów i pasji, pomaganie w pokonywaniu trudności oraz wydobywanie tego, co w nich najcenniejsze –  wrażliwości na innych, odwagi w działaniu i spontaniczności – to nasz na nich plan – dodaje.

Działania te prowadzone są w trzech klubach młodzieżowych ,,Nereusza” – w Halembie, Bykowinie i Rudzie. Ten ostatni wymaga remontu. – Mamy już bardzo dużo – młodzież, miejsce i plan remontu (nawet z dziennikiem budowy). Nie mamy tylko 100 tysięcy złotych, aby pokryć koszty tego przedsięwzięcia – mówi Sara Ludwig. Dlatego też podczas trzech weekendowych koncertów w zamian za muzyczną ucztę słuchacze mogli wesprzeć zbiórkę na rzecz aktywizacji rudzkiej młodzieży oraz remont klubu młodzieżowego w dzielnicy Ruda 1. Pieniądze na ten cel przekazać można nadal poprzez zbiórkę na Facebooku, na stronie internetowej nereusz.pl/koncert-poetycki oraz poprzez przelew na konto ,,Nereusza” z dopiskiem „remont klubu młodzieżowego”. Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza działa w Rudzie Śląskiej od 22 lat. W ramach tego prowadzi placówkę wsparcia dla dzieci, trzy kluby dla młodzieży, trzy kluby dla seniorów, Centrum Rozwoju Rodziny oraz dom dla osób ubogich i bezdomnych. Organizuje ponadto m.in. turnieje sportowe, gry terenowe, koncerty, szkolenia, wolontariat oraz pielgrzymki.


Komentarze