Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Melodie dla Niepodległej

13-11-2018, 11:58 Agnieszka Lewko

To był wieczór muzyczno-tanecznych wrażeń. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w czwartek (8.11) uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rudzie Śląskiej zaprezentowali klimatyczny koncert „Melodie Niepodległej”. W Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty można było posłuchać utworów związanych z historią Polski początków XX wieku.

- Nasza szkoła postanowiła włączyć się w to wielkie wydarzenie, które obchodzi w tym roku cała Polska. Oczywiste stało się to, że zrobimy to muzycznie. Początkowo ten koncert miał był taką lekcją historii dla naszych uczniów. Jednak później zostałem zasypany przez moich nauczycieli wieloma pomysłami i propozycjami  na uczczenie tej ważnej rocznicy i wtedy postanowiliśmy zrobić muzyczny spektakl, który dzisiaj prezentujemy - tłumaczył Mirosław Krause, dyrektor Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rudzie Śląskiej.

Podczas uroczystości nie zabrakło także wspomnień historycznych dotyczących losów Polski.

- Prymas Wyszyński powiedział, że sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej. Tak sobie myślę, że te pierwszą sztukę opanowaliśmy do perfekcji, i nie raz pokazywaliśmy, że potrafimy umierać dla ojczyzny i to w różnych okolicznościach. O wiele gorzej jest z tą sztuka dobrego życia dla ojczyzny. Tej lekcji, mimo że niepodległość odzyskaliśmy sto lat temu, chyba do końca nie odrobiliśmy - powiedział Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej podczas koncertu w MCK-u.

Na koncercie oprócz uczniów rudzkiej szkoły muzycznej, na scenie zaprezentowali się także tancerze Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach, z którymi współpracuje rudzka szkoła muzyczna.


Komentarze