Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Mamy w mieście „Giganta Historii”

17-07-2023, 08:55 JO

Rudzianin Jakub Groń wygrał teleturniej ,,Giganci Historii” emitowany na antenie TVP Historia w odcinku poświęconym postaci Wojciecha Korfantego. Pan Jakub wykazał się bogatą wiedzą na temat jednego z ojców niepodległości oraz najbardziej znanego polityka z Górnego Śląska pierwszej połowy XX w., pokonując czterech innych uczestników programu oraz wygrywając 20 tys. zł.

– Z uwagi na moje zainteresowania od czasu do czasu oglądałem program na stacji TVP Historia. Pewnego razu – po informacji o castingach do programu oraz namowach żony – postanowiłem sprawdzić proponowane tematy. Wśród wielu znalazł się bliski moim zainteresowaniom temat dotyczący Wojciecha Korfantego – mówi Jakub Groń. – W ostatnim dniu naborów – dosłownie w ostatnich godzinach – wysłałem zgłoszenie – dodaje.

Pan Jakub już następnego dnia został umówiony na termin wstępnego, telefonicznego castingu. Ten wypadł dobrze, dzięki czemu rudzianin zakwalifikował się do programu. Dwa tygodnie poprzedzające udział były czasem intensywnej powtórki, co zaowocowało wygraną podczas odcinka wyemitowanego 6 maja. Rudzianin przeszedł przez cztery rundy („Kto pierwszy ten lepszy” z pytaniami testowymi, „Bitwa o punkty”, w której uczestnicy wybierają stopień trudności pytań, „Szach mat” z pytaniami od konkurentów oraz finałową z pytaniami ekspertów). Pan Jakub okazał się lepszy od czterech rywali i z wynikiem 260 punktów został „Gigantem Historii”. – Najtrudniejszą częścią programu były oczywiście pytania zadawane przez przeciwników w etapie „Szach mat”. Każdy chciał przygotować jak najtrudniejsze pytania – i muszę przyznać, że moim przeciwnikom się to udało – mówi zwycięzca. – Udział w nagraniu wspominam bardzo dobrze – było to dla mnie spore przeżycie, pojawić się w studio TVP czy wymienić kilka zdań z Przemysławem Babiarzem przed programem. Dobry kontakt nawiązałem również z pozostałymi uczestnikami odcinka – dodaje.

Wygrana nie dziwi, biorąc pod uwagę zamiłowanie pana Jakuba do historii, które pojawiło się już w czasach szkolnych. – Historia naszego regionu szczególnie mnie zajmuje, ponieważ czuję więź z tym miejscem. Korfanty to ogromnie zasłużona postać dla Śląska i dlatego już długo przed programem znałem życiorys tej osoby – wyjaśnia Jakub Groń. – Ciekawi mnie wszystko, co związane z Górnym Śląskiem – historia, kultura, przyroda, zabytki oraz ludzie. W związku z tym postanowiłem założyć profil w serwisie Instagram (@rajzowanie), poprzez który staram się rozpowszechniać wiedzę o Górnym Śląsku. Ta pasja wiąże się z koniecznością podróżowania i odkrywania nowych miejsc, co zwrotnie napędza mnie do poszukiwania informacji o naszej Małej Ojczyźnie i jej ciekawych postaciach – dodaje.

Jakub Groń jest rodowitym rudzianinem. Zawodowo pracuje jako inżynier budownictwa w nadzorze na placu budowy oraz przy projektowaniu konstrukcji. Poza tematyką górnośląską interesuje się sportem (trenuje w Rudzkim Klubie Kyokushin Karate), budownictwem i podróżami z żoną – szczególnie po Śląsku i Bieszczadach oraz przy okazji zdobywania kolejnych szczytów Korony Gór Polski.

 


Komentarze