Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Magia świętojańskiej nocy w Parku Strzelnica

25-06-2018, 00:58 Agnieszka Lewko

Jak co roku w Parku Strzelnica odbyła się „Noc Świętojańska”. Przedstawienie świętojańskie w wykonaniu grupy „Moklandia”, rozpalenia ogniska świętojańskiego, pokaz tancerzy ognia, plecenie wianków i poszukiwanie kwiatu paproci - to tylko niektóre atrakcje, na jakie mogli liczyć rudzianie, którzy w tę najkrótszą noc w roku odwiedzili bielszowicki park. Sobotnie (23.06) wydarzenie było wspaniałą okazję do przypomnienia sobie tradycji i obrzędów świętojańskiej nocy.

- W tym roku pogoda nas troszkę zawiodła, bo było zimno, ale na szczęście nie padało. Jednak mieszkańcy nie zawiedli i tradycyjnie już przybyli do Parku Strzelnica, żeby wspólnie uczestniczyć w „Nocy Świętojańskiej” - zaznaczyła Lucyna Cerlak, dyrektorka Domu Kultury w Bielszowicach. -  Staramy się, żeby każdego roku widowisko świętojańskie było inne. Przybliżamy tradycję  nocy świętojańskiej oraz obrzędy z nią związane. Poza tym, każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Jak co roku staraliśmy się przygotować program  tak, żeby każdy był zadowolony. Nieodłącznym elementem „Nocy Świetojańskiej” jest zawsze pokaz tancerzy ognia i widowisko świętojańskie w wykonaniu „Moklandii”, ale nie zabraknie też wielu innych atrakcji takich jak: plecenie wianków, koncert śląskich wykonawców, zabawy dla dzieci i koncert Orkiestry Dętej KWK „Bielszowice” - wymieniała Lucyna Cerlak.

W tym roku, oprócz wspomnianych atrakcji, młodsi i starsi rudzianie mieli okazję wziąć także udział w wielu konkursach, zaplataniu wianków świętojańskich oraz poszukiwaniach ukrytego w parku „kwiatu paproci”. Były też stoiska z zabawkami i przekąskami, dmuchany plac zabaw i wiele innych atrakcji dla dzieci. Nie zabrakło też czegoś dla miłośników śląskiego grania, którzy mogli posłuchać koncertu zespołu Emi Band i Bożeny Mielnik. Pod koniec wspólnego świętowania odbyła się zabawa z DJ-em i poszukiwanie kwiatu paproci.


Komentarze