Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Łosprawiali po naszymu

01-03-2012, 17:37 Robert Dłucik

Mateusz Zorembik ze Szkoły Podstawowej nr 21 oraz Damian Pakuła z Gimnazjum nr 3 zwyciężyli w konkursie recytatorskim, który zorganizowano w ramach tegorocznego Dnia Ślonskiej Godki. Uczestników po raz drugi gościło w swoich progach Gimnazjum nr 5 im. Powstańców Śląskich.


   - Uczniowie przygotowują na ten konkurs wiersze w języku śląskim, ale nie są to przeróbki z języka polskiego. Są to teksty Ślązaków o tutejszych zwyczajach i obrzędach. Chodzi nam nie tylko o kultywowanie samego języka, ale przede wszystkim o kultywowanie tradycji i obyczajów, o  kultywowanie małej Ojczyzny. Bo jeżeli o tym zapomnimy, to zapomnimy również o całej naszej historii i kulturze, a to jest bardzo ważne, aby młodzież o tym pamiętała. Jesteśmy bardzo wdzięczni panu dyrektorowi Bronisławowi Wilkowi, który jest członkiem naszego koła w Halembie, że „przygarnął” nas tutaj, jesteśmy także bardzo wdzięczni sponsorom, za to nas wsparli – mówi Weronika Szołtysek, wiceprezes Związku Górnośląskiego Koło Halemba, organizatora imprezy.


   Czwartkowy konkurs stał się również okazją do wręczenia odznak Pszocieli Ślonskiej Godki kolejnym osobom zasłużonym dla jej pielęgnowania i popularyzacji. Odznakę w kolorze srebrnym – jako pierwszy w historii przyznawania tego wyróżnienia - otrzymał Norbert Klosa - „Ślązak Roku”, wyróżniony podczas ubiegłorocznego „Finału Finałów” w Domu Muzyki i Tańca. Wśród laureatów brązowej odznaki znaleźli się: Ewa Chowaniec, Anna Maciuga, Ewa Malich, Irena Regiec i Franciszek Mańka.

   Imprezie towarzyszyła wystawa Bronisława Wątroby – „Ficinus wczoraj i dziś”, poświęcona zabytkowej kolonii robotniczej w Wirku.

 

Więcej w gazetowym wydaniu „WR”. 


Komentarze