Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

„Lawiny” pełne atrakcji

13-11-2017, 08:47 Joanna Oreł

Piotr Pustelnik i Kinga Ociepka-Grzegulska będą gośćmi XII Spotkań Górskich „Lawiny” w Rudzie Śląskiej. Publiczność będzie mogła zobaczyć filmy takiego kalibru jak obsypany nagrodami na festiwalach górskich całego świata „Valley Uprising”, czy mająca niedawno swoją premierę „Mama”, a także wysłuchać relacji z wyjazdów w Kaukaz, Pamir, Himalaje, na Islandię, Kilimandżaro i w góry Bałkanów. W programie znajdą się ponadto m.in. warsztaty wspinaczkowe, zajęcia z turystyki narciarskiej, czy konkurs fotograficzny. Impreza tradycyjnie odbywać się będzie w przedostatni weekend listopada (17-19.11).

Pierwszy dzień „Lawin” (17.11) rozpoczną warsztaty wspinaczkowe dla dorosłych, które odbędą się w szkole wspinaczkowej Haliny i Jacka Czechów. Tego samego dnia wieczorem w kinie Patria zobaczyć będzie można film Pavla Barabasa „Życie dla pasji”, przypominający postać legendarnego taternika – poety Wiesława Stanisławskiego oraz kultowy dokument „Valley Uprising”.

Z kolei w sobotę odbędą się warsztaty wspinaczkowe dla dzieci prowadzone przez instruktorów z Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek” oraz warsztaty z turystyki narciarskiej. Następnie przeniesiemy się do Miejskiego Centrum Kultury, gdzie odbędą się prelekcje i pokazy filmów. Na zakończenie odbędzie się spotkanie z Kingą Ociepką-Grzegulską, wspinaczką i bohaterką filmu „Mama”. Nie zabraknie również muzycznego after party w pubie Druid. – „Lawiny” to obecnie nasze największe przedsięwzięcie, mające swoją wierną publiczność w całym regionie. Goście doceniają panującą u nas swobodną atmosferę i oczywiście to, że cała impreza jest dla nich bezpłatna. Dla nas jako organizatorów to spore wyzwanie, stąd też cieszymy się, że od tylu już lat udaje się nam nieprzerwanie organizować ten festiwal – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które jest organizatorem „Lawin”.

W ostatni dzień festiwalu (19.11) również zaplanowano pokazy filmów, prezentacje oraz rozstrzygnięcie konkursu fotografii górskiej. Ostatnim spotkaniem, a zarazem wisienką na „lawinowym” torcie będzie spotkanie z Piotrem Pustelnikiem, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników Himalajów i Karakorum. 

 


Komentarze