Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

"Lawiny” pasjonatów górskich wypraw w Rudzie Śląskiej

21-11-2022, 11:11 Joanna Oreł

Miniony weekend był prawdziwą ucztą dla osób, które pasjonują się górami, podróżami, a także filmami o tej tematyce i spotkaniami z osobami, które niejedno mają w tych tematach do powiedzenia. To właśnie dla nich od piątku do niedzieli w Miejskim Centrum Kultury zorganizowano XVI Spotkania Górskie "Lawiny". 

- Idea “Lawin” od początku jest niezmienna. Są to spotkania ludzi góry, którzy zarówno chcą się podzielić tym, co przeżyli podczas wypraw w ostatnim czasie, ale też pragną posłuchać i zainspirować się innymi - mówi Mateusz Włoczka, kierownik ds. programu i promocji przedsięwzięcia. - Inicjatywa wyszła od kanapowych spotkań przyjaciół, ale opowieści było tyle, że postanowiliśmy przekuć to w coś większego - dodaje.

I tak doszło do organizacji Spotkań Górskich “Lawiny”, których organizatorem niezmiennie od lat jest Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI. Święto “ludzi gór” rozpoczęło się w piątek od wernisażu wystawy Konkursu Fotografii Górskiej „Lawiny”, którą można podziwiać w Galerii Fryna przy Miejskim Centrum Kultury. W tym roku tematem prac była “Wytrwałość”. Nadesłano w sumie 123 zgłoszeń i 306 prac (zakwalifikowanych do konkursu). 

Ponadto goście mogli w piątek obejrzeć film dokumentalny „Śniła mi się połonina” i spotkać się z jego reżyserem - Robertem Żurakowskim. Z kolei w sobotę publiczność zobaczyła film produkcji USA „North Country”, którego reżyserem jest Nick Martini. Natomiast Ewa Stachura oraz Nika Gomiashvili zaprezentowali najpiękniejsze trzy i czterotysięczniki w Gruzji. Z kolei Michał Kasprowski oraz Daniel Macioł przedstawili prezentację „Ku Górze – przez Kazbek na Elbrus, czyli w drodze po Koronę Ziemi”. W sobotę można także było zobaczyć dwa filmy - „Connection” oraz „Falling Mountains”. Długo wyczekiwanym punktem programu w sobotę było spotkanie z Moniką Witkowską, która jako druga Polka zdobyła szczyt K2. 

Podczas trzeciego dnia „Lawin” również nie zabrakło emocji. Rudzki Klub Grotołazów „Nocek” opowiedział o jaskiniach w Czarnogórze oraz o szczycie Siula Grande w Peru. Szwajcar Guillaume Broust zaprosił na film „Swiss way to heaven”, zaś fotograf Tomasz Przychodzień zaprezentował zdjęcia z bazy pod K2, a Marcin Ciepielewski opowiedział o „Historii jednego zdjęcia”. Na koniec widzowie mieli okazję wybrać laureata nagrody publiczności w Konkursie Fotografii Górskiej „Lawiny” 2022.


Komentarze