Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Lato czeka!

22-06-2018, 12:05 Magdalena Buchta

To już ostatni dzień, a jutro - wakacje! W piątek, 22 czerwca zakończył się kolejny rok szkolny. Uczniowie odebrali świadectwa i z radością wrócili do domu, rozpoczynając w ten sposób dwumiesięczny odpoczynek.

- Cieszę się, że już wakacje, ale za szkołą trochę będę tęsknić - mówiła Martyna, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Bytomiu, w której odbyło się uroczyste zakończenie. - W tym roku jadę nad morze, ale też do mojej babci - dodała.

Rok szkolny 2017/2018 zakończyło ponad 20 tys. uczniów i przedszkolaków oraz ponad 4 tys. nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W tym czasie funkcjonowały 102 publiczne i niepubliczne placówki oświatowe, do których uczęszczało, bądź korzystało 20 069 wychowanków, uczniów i słuchaczy. Jednak miasto zapewnia również możliwość kształcenia osobom dorosłym - z niej skorzystało 536 osób. W mieście prowadzone było także kształcenie artystyczne dla 364 uczniów, które zapewnił Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia.

- Ten rok był dla nas czasem próby. Możemy jednak dzisiaj śmiało powiedzieć, że bardzo dobrze poradziliśmy sobie z reformą oświatową. 4 gimnazja przekształciliśmy w szkoły podstawowe. Budynki te dopasowane zostały do potrzeb najmłodszych klas. Naszym sukcesem jest też to, że nikt w wyniku wprowadzonych zmian nie stracił pracy - mówi wiceprezydent Anna Krzysteczko. - Dzisiaj zaczyna się ten upragniony dla wszystkich uczniów, ale myślę, że też nauczycieli, wakacyjny czas. Życzę wszystkim, aby nagrodą za wykonaną pracę był udany wypoczynek, dający siły do skutecznego realizowania zadań w nowym roku szkolnym, a każdy dzień witał Was słońcem i piękną pogodą - dodaje.

Miasto w sferze oświaty zapewniło środki, które zostały rozdysponowane m.in. na organizację transportu dla 271 uczniów niepełnosprawnych, co kosztowało ponad 870 tys. złotych. Prawie milion przeznaczono na realizację programu bezpłatnych podręczników. Ponad 543 tys. wydano z budżetu na dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Wiele środków pochłonęły także remonty budynków, na które przekazano 11,6 mln zł. Natomiast na przełomie sierpnia i września odebrane zostaną budowy kompleksów sportowych przy Szkołach Podstawowych nr 16 przy ul. Obrońców Westerplatte oraz nr 13 przy ul. ks. Niedzieli. Z końcem tego roku powinna zakończyć się też budowa kompleksu przy Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Norwida. Wszystkie tego typu działania pozwalają na jeszcze bardziej konfortowe warunki pracy dla nauczycieli i rozwoju - dla uczniów. - Życzę, aby te wakacje były dla Was czasem niezapomnianych chwil i zasłużonego odpoczynku - podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.


Komentarze