Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Ku chwale Niepodległej!

14-11-2022, 15:13 Joanna Oreł

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości (10.11) w kawiarence przy Centrum Inicjatyw Społecznych ,,Stary Orzegów” odbył się koncert „Chwała Niepodległej”. Pod takim hasłem mieszkańcy wspólnym śpiewem uczcili 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury z Rudy oraz jego wychowankowie.

Przygotowano i zaprezentowano program składający się z pieśni patriotycznych oraz wierszy. Wykonali je – Katarzyna Sroka, dyrektor MDK-u, Jerzy Mazurek, wicedyrektor MDK-u, tenor Tomasz Dziwisz oraz wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury. – Takie spotkania są naszą tradycją, którą niestety przerwała pandemia. Jednak wracamy do tego, bo wiemy, że jest bardzo duże zainteresowanie takim właśnie sposobem na uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości - mówi Agnieszka Płaszczyk, dyrektor Centrum Inicjatyw Społecznych ,,Stary Orzegów”.

Mieszkańcy mogli się bowiem włączyć do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, co też chętnie czynili, a wśród nich znalazła się liczna grupa podopiecznych pobliskiego DPS-u „Senior”. Ponadto spotkanie uświetnił swoją obecnością represjonowany w stanie wojennym Zygmunt Siemianowski, senator Dorota Tobiszowska, prezydent Michał Pierończyk oraz radni. – Bardzo ważne jest to, aby już przed tym ważnym dniem rozpocząć świętowanie – aby poczuć klimat wydarzeń, kiedy to ponad sto lat temu odmieniały się losy naszej Polski, gdy nastąpił ten dziejowy moment odzyskania niepodległości po wielu latach zaborów – takie słowa skierował do mieszkańców prezydent Michał Pierończyk. – Niepodległość i wolność nie są dane na zawsze. Musimy o to dbać, o tym pamiętać, wspominać to i myśleć o tym. Wtedy jesteśmy w stanie być świadomi, jaką wartością jest niepodległa Polska, wolność i szacunek dla drugiego człowieka, dla rodaków, dla wszystkich, z którymi mieszkamy w naszym kraju – dodał.


Komentarze