Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Krople krwi na wagę złota

01-12-2021, 11:04 Joanna Oreł

Rudzcy krwiodawcy podsumowali 17. edycję akcji Wakacyjna Kropla Krwi. W ramach niej ponad 500 osób oddało ponad 200 litrów krwi. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Oddajesz krew, ratujesz bliźniego”. Piątkowe (26.11) spotkanie w ODK RSM „Matecznik” w Rudzie było okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowań dla najbardziej zaangażowanych krwiodawców oraz osób i instytucji propagujących akcję krwiodawstwa.

Tegoroczna Wakacyjna Kropla Krwi trwała od połowy maja do końca września. – W ramach niej zostały zorganizowane 33 akcje poboru krwi na Placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu i przy parafi i pw. św. Barbary w Bykowinie – podsumowuje Eugeniusz Gunia, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Henryka Dunanta w Rudzie Śląskiej.

W sumie zgłosiło się 645 osób z Rudy Śląskiej i miast ościennych – jednak nie wszyscy spełniali kryteria, aby móc zostać dawcami (np. z powodu choroby, zażywanych leków, zbyt niskiej wagi, ciąży, zbyt krótkiego czasu po zabiegu stomatologicznym itd.). Ogółem więc krew oddało 515 osób, a było jej 231 litrów. – Odnotowujemy zarówno większą liczbę dawców, jak i ilość oddawanej krwi. Wynika to między innymi z tego, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach podwoiło liczbę organizowanych akcji. Teraz można w nich uczestniczyć w każdy poniedziałek i środę na rynku w Nowym Bytomiu – zachęca Eugeniusz Gunia.

Dzięki temu po pierwsze można pomóc innym. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaopatruje w krew i jej składniki 130 szpitali i klinik z regionu śląskiego. Dziennie wydaje ok. 200-250 litrów tego cennego ,,leku”. Aby krwi nie zabrakło, codziennie do oddania krwi powinno się zgłosić ok. 500 krwiodawców. Największe zapotrzebowanie jest na grupę krwi AB Rh (tylko jedna osoba na 100 ma taką grupę). Natomiast najczęściej występującą grupą krwi jest grupa A Rh + (32 osoby na 100).

Jednak pomagając innym, robimy także coś ważnego dla siebie. – Za sprawą regularnego oddawania krwi mężczyźni sześciokrotnie a kobiety czterokrotnie (zalecana częstotliwość udziału w akcjach – przyp. red.) są w ciągu roku badani i mogą być na bieżąco, jeżeli chodzi o stan swojego zdrowia – mówi Eugeniusz Gunia.

Podczas piątkowego (26.11) podsumowania 17. Wakacyjnej Kropli Krwi nie zabrakło podziękowań dla honorowych dawców krwi, wręczono nagrody i wyróżnienia, a także podkreślono to, jak ważne jest oddawanie krwi, która może uratować życie drugiego człowieka.


Komentarze