Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Kopalnia pomysłów

29-09-2021, 11:16 admin

W siedzibie Stacji Biblioteka odbyła się konferencja metodyczna nauczycieli regionalistów pt. „Kopalnia pomysłów”. Miłośnicy i pasjonaci regionu spotkali się, by omówić miejski program edukacji regionalnej oraz określić wspólne kierunki dalszych działań edukacyjnych.

– Konferencja „Kopalnia pomysłów” była spotkaniem, które śląskim regionalistom było bardzo potrzebne. Nauczyciele ustalili wspólne kierunki działań w obecnym roku szkolnym, a także wymienili się wieloma pomysłami na zajęcia z wiedzy o regionie. Cieszy mnie to, że Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła nauczycieli na warsztaty do swej nowej siedziby. Z taką samą ofertą wyszło Muzeum PRL-u – powiedziała Anna Morajko-Fornal, regionalistka, nauczyciel języka polskiego w II LO w Rudzie Śląskiej.

Zadaniem regionalistów jest kształcenie młodzieży w duchu poszanowania tradycji i wartości regionu. Ta idea przyświecała uczestnikom warsztatów. – Ruda Śląska podsumowała swoje osiągnięcia i efekty regionalnej edukacji. Sądzę, że była to bardzo udana konferencja, a zaproszeni goście podnieśli jej rangę do bardzo wyjątkowego spotkania. Stacja Biblioteka, w której się spotkaliśmy to po prostu nasze miejsce. Tu wszyscy są u siebie, bez względu na to, z której strony przybyli – dodała Anna Morajko-Fornal.

Do udziału w konferencji zostali zaproszeni nie tylko nauczyciele, ale także lokalni przedsiębiorcy oraz przedstawiciele różnych środowisk, dla których wiedza o regionie ma istotne znaczenie.

Podczas spotkania wręczono „Gryfne podziynki”. Trafiły one do rzemieślników z Rudy Śląskiej – Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Kuś, Piekarni-Cukierni Jakubiec oraz Piekarni Poloczek. – Za wieloletnie wspieranie regionalizmu podziękowanie przyznano wyjątkowemu artyście Grzegorzowi Poloczkowi, czy pani Iwonie Świętochowskiej-Kutz, która swą otwartością i serdecznością ujęła wszystkich zgromadzonych. Odznaczono również gospodarza Stacji Biblioteka – Krystiana Gałuszkę oraz współpracującą z regionalistami od wielu lat dyrektor Muzeum PRL-u Monikę Nizioł, a także senator RP Dorotę Tobiszowską, która przez nauczycieli śląskich miast obrana została Ambasadorem Edukatorów Wiedzy o Regionie – podsumowała Anna Morajko-Fornal.

Przypomnijmy również, że w Rudzie Śląskiej przyjęto plan systemowego wprowadzania wiedzy o regionie do szkół. – Mogę śmiało powiedzieć, że Ruda Śląska jest liderem w edukacji regionalnej – zaznaczyła wiceprezydent Anna Krzysteczko. – Mamy tak bogatą historię i tak wspaniałe dziedzictwo kulturalne, że zaszczepienie w młodzieży miłości do Małej Ojczyzny jest wręcz naszym obowiązkiem – dodała.


Komentarze