Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Konflikt kibicowski uchwycony w kadrze

01-02-2022, 12:13 admin

„RSL – Wizualny przewodnik po Rudzie Śląskiej” to dokumentalny projekt fotograficzny, którego twórcą jest rudzki fotograf Adrian Pawełek. Album porusza problem wandalizmu na tle rywalizacji kibicowskiej na terenie Rudy Śląskiej i składa się z przeszło 80 zdjęć wykonanych aparatem analogowym. Autora oraz jego prace można było poznać podczas piątkowego (28.01) wernisażu, który odbył się w Stacji Biblioteka w Chebziu. Wystawa w tym miejscu będzie dostępna dla zwiedzających do połowy lutego.

– Mimo tytułu książka ta nie jest typowym przewodnikiem. Na próżno szukać w niej pięknych rudzkich zabytków, kolonii robotniczych czy naturalnych krajobrazów – podkreśla Adrian Pawełek, autor publikacji. – Stanowi ona raczej studium chaosu, który przetacza się przez lokalną rzeczywistość za sprawą „plemiennych” graffiti wykonanych farbą w sprayu. Jestem rudzianinem i zależy mi na pozytywnym wizerunku mojego miasta, dlatego poprzez uchwycenie w kadrze konfliktu kibicowskiego, chciałem pokazać, że stanowi on stały element życia mieszkańców Rudy Śląskiej, tak powszechny, że nawet najbardziej wulgarne i obraźliwe hasła zdają się być naturalnym tłem, nieprzykuwającym większej uwagi – dodaje.

Fotograf rozpoczął pracę nad albumem w grudniu 2020 roku, a zakończył w październiku 2021 r. Warto dodać, że publikacja ta była zwieńczeniem pracy dyplomowej rudzianina, którą przygotował z okazji zakończenia nauki w Akademii Fotografii w Krakowie. Powstała ona pod kierunkiem znanego fotografa dokumentalisty Wojciecha Wilczyka. – W czasie pracy nad albumem wykonałem około 500 zdjęć, z których w książce znalazło się przeszło 80. Fotografie robiłem w różnych lokalizacjach i dzielnicach Rudy Śląskiej. Mam nadzieję, że moje prace przypadną do gustu mieszkańcom naszego miasta – mówi Adrian Pawełek.

Adrian Pawełek to rudzianin, który fotografią zajmuje się już od ponad siedmiu lat. Zaczynał od fotografii krajobrazowej. – Islandzkie pejzaże były moją pierwszą inspiracją, przez pięć lat uwieczniałem swoje podróże przez tamte magiczne miejsca. Jednak moje śląskie pochodzenie przełożyło się na zainteresowanie dokumentowaniem przemysłowego krajobrazu Górnego Śląska oraz wpływu środowiska na życie ludzi zamieszkujących ten postindustrialny region – podkreśla fotograf.

Artysta oprócz fotografii krajobrazowej oraz dokumentalnej zajmuje się fotografią komercyjną, ślubną i portretową.


Komentarze