Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Kolejna edycja „Rudzkich Smaków” podsumowana

22-12-2021, 10:26 admin

Ósma edycja konkursu „Rudzkie Smaki” dobiegła końca. Receptury tegorocznych laureatów zostały zebrane w kalendarzu kulinarnym na 2022 rok, który wydał rudzki magistrat.

– Kalendarz „Rudzkie Smaki” to wyjątkowa publikacja, składająca się z przepisów nadesłanych przez mieszkańców regionu. Kolejny rok uczestnicy konkursu dzielili się recepturami na swoje sprawdzone dania i smakołyki. Często są to przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, wspomnienia smaków dzieciństwa czy okolicznościowych wizyt u babci. Co miesiąc najlepsze propozycje były nagradzane i to właśnie one są prezentowane w kalendarzu – wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta UM Ruda Śląska.

Laureatami tegorocznej edycji i autorami przepisów, które znalazły się w ósmym wydaniu kalendarza kulinarnego, są: Iwona Wieczorek, Izabela Skalik, Marcelina Skubis, Anna Król, Anna Koźlik, Jarosław Piłat, Renata MłynarczukŻołna, Regina Krawiec-Dimitrowa, Michał Kaczmarczyk, Natalia Ciśniewicz, Agnieszka Jasińska i Paulina Kociuba. – Dziękujemy Barbarze Rolnik oraz uczniom z Zespołu Szkół nr 2 w Rudzie Śląskiej za przygotowanie wszystkich zwycięskich potraw do wykonania zdjęć do kalendarza. Podziękowania składamy też Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej oraz Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego KUŚ w Rudzie Śląskiej za wsparcie wydawnictwa – mówi naczelnik Piecha.

Rudzki magistrat rozpoczyna dziewiąty sezon zabawy z „Rudzkimi Smakami”. Do końca stycznia można przesyłać przepisy na zimowy obiad – rozgrzewający, sycący, a przede wszystkim pyszny. Propozycje można wysyłać na adres e-mail: media@ruda-sl.pl lub pocztą na adres Urzędu Miasta z dopiskiem „Rudzkie Smaki”. – Zapraszamy do kulinarnej zabawy z rudzkim magistratem w 2022 roku. Obok głównej nagrody, którą jest publikacja zwycięskiego przepisu w kalendarzu kulinarnym, laureaci poszczególnych miesięcy otrzymają zestaw materiałów promocyjnych miasta – mówi Iwona Małyska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Prezentujemy smaki października, listopada i grudnia. Zwycięskie przepisy nadesłały Natalia Ciśniewicz, Agnieszka Jasińska i Paulina Kociuba.

Rolada z boczku

Składniki: 1 kg boczku surowego, 1 łyżka soli wymieszana z pieprzem czarnym i czerwonym, gałką muszkatołową i kurkumą, 3 ząbki czosnku, listki laurowe, ziele angielskie, nasiona kolendry.

Przygotowanie: Kawałek boczku nacinamy i rozkładamy, tak aby powstał jeden prostokąt mięsa. Rozbijamy tłuczkiem i nacieramy z obu stron solą z przyprawami i zmiażdżonym czosnkiem. Zwijamy w roladę z dłuższej strony, obkładamy listkami laurowymi i zielem angielskim, obwijamy sznurkiem i odstawiamy na kilka godzin do lodówki. Następnie zawijamy w folię aluminiową, przekładamy do naczynia żaroodpornego i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180°C. Pieczemy około 1,5 godziny. Usuwamy folię, polewamy powstałym sosem i jeszcze na kilkanaście minut wkładamy do pieca do zarumienienia się skórki. Po wyjęciu kroimy na plastry i podajemy na gorąco lub zimno.

Placki z kiszonej kapusty

Składniki: 350 g kapusty kiszonej, 150 g mąki pszennej, 1 jajko, 100 ml wody, 1 łyżeczka czarnuszki, sól, pieprz, masło klarowane/olej do smażenia, 200 ml kwaśnej śmietany 18 proc.

Przygotowanie: Mieszamy w misce mąkę, jajko, wodę i przyprawy. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Kapustę kiszoną dokładnie odciskamy, siekamy (nie musi być drobno). Do ciasta naleśnikowego dodajemy kapustę kiszoną. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane/olej. Nakładamy łyżką porcję ciasta, spłaszczając je możliwe jak najmocniej. Smażymy na średnim ogniu z obu stron na rumiano (ok. 2-3 min). Po usmażeniu odkładamy placki z kapusty kiszonej na talerz z ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Placki podajemy z jogurtem naturalnym lub z kwaśną śmietaną.

Wigilijna gałąź

Składniki: 1 pęczek natki pietruszki, 2 sztuki kiwi, 2 łyżeczki chlorelli, 2 szklanki mąki pszennej tortowej, 1 łyżeczka sody, szklanka grubo siekanych dowolnych orzechów, szklanka rodzynek, skórka i sok z dużej cytryny, szklanka drobno pokrojonych suszonych moreli, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 3/4 szklanki dowolnego nierafinowanego cukru, 1 szklanka mleka, 1/3 szklanki oleju.

Przygotowanie: Od natki pietruszki odrywamy grubsze łodyżki. Miksujemy blenderem z kiwi, chlorellą, mlekiem, sokiem, skórką z cytryny, olejem i cukrem. Do miski przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą. Dodajemy rodzynki, morele i grubo siekane orzechy. Wlewamy zblendowane składniki i dokładnie mieszamy. Formę do keksów wykładamy papierem do pieczenia, wlewamy ciasto. Pieczemy 50 minut – do suchego patyczka – w temperaturze 180°C (góra/dół, środkowa półka). Studzimy, polewamy lukrem i posypujemy różnościami.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze