Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Kolędowanie na Ficinusie

20-01-2018, 01:01 Agnieszka Lewko

Nastrojowego koncertu kolęd i muzyki cerkiewnej mogli posłuchać rudzianie, którzy w piątkowe popołudnie (19.01) odwiedzili kościół ewangelicko-augsburski na Ficinusie. W ten sposób zainaugurowany został tegoroczny cykl „Twórczy piątek na Ficinusie”, a przed publicznością wystąpił Prawosławny Kameralny Chór Męski Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie pod dyrekcją prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Tradycyjnie w styczniu odbywa się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W naszym mieście regularnie, co roku, odbywają się nabożeństwa ekumeniczne w naszym kościele i kościele pw. św. Wawrzyńca. Myślę, że ten koncert wpisuje się również w program ekumenicznego tygodnia, a także Wirku jako dzielnicy tolerancji – wielu kultur i tradycji. Jest też zaproszeniem do poznania wspaniałej muzyki i duchowości prawosławia – mówi ks. Marcin Brzóska, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej.

Koncert został podzielony na dwie części: liturgiczną i kolędową. W części liturgicznej było można usłyszeć m.in. „Hymn Maryjny” w wykonaniu barytona Łukasza Hajduczeni, czy Magnificat na melodię starobułgarską w wykonaniu tenora Bogdana Kuźmiuka. Nie zabrakło też przepięknych kolęd i pastorałek, takich jak „Cicha noc”, „Bracia patrzcie jeno” czy „Dzisiaj w Betlejem.


Komentarze