Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Kochają śląską gwarę

27-04-2018, 09:24 Agnieszka Lewko

Już po raz 14. młodzież pokazała, że kocha śląską gwarę. W Szkole Podstawowej nr 22 odbył się coroczny konkurs, w którym wzięli udział uczniowie z Rudy Śląskiej oraz innych śląskich miast.

- Ten konkurs od czternastu lat cieszy się ogromna popularnością. W tym roku wystartowało osiemnastu uczestników z ośmiu śląskich szkół. Chociaż może się wydawać, że nasza śląska gwara wymiera, to uczniowie, którzy są bardzo dobrze przygotowani do tego konkursu i chcą w nim brać udział, udowadniają, że ona cały czas żyje -  podkreśliła Katarzyna Pietrzak, jedna z organizatorek konkursu.

Organizatorki konkursu, Joanna Chawińska, Joanna Marek i Katarzyna Pietrzak przyznają, że głównym celem imprezy jest przede wszystkim promowanie gwary śląskiej wśród młodzieży oraz przypomnienie uczniom tradycji i obyczajów, które charakterystyczne są dla Górnego Śląska.

- Bardzo się cieszę, że młodzi ludzi posługują się gwarą i że dzięki nim ta gwara nie zaginie. Te dzieci udowadniają, że są strażnikami śląskości. Cieszy to, że podejmowane są różne działania, żeby nasza gwara nie zaginęła - zaznaczył Jan Wyżgoł, gość specjalny konkursu. 


Komentarze